Sasukepedia Wiki
Advertisement


Ninja Warrior Poland (officially Ninja Warrior Polska) was the first season of Ninja Warrior's international format in the Poland. The first season premiered on September 3th, 2019.

The Heats

The Heats were run over in 6 episodes, with 34 competitors in each heat. The 10 fastest competitors who completed the course in each heat would advance to the semi-finals. If less than 10 competitors completed the course, the competitors who got the furthest and fastest round the course would advance to the semi-finals. There was no time limit in the heats. If more than 10 competitors complete the course, the decisive factor is the time in which the course was completed (the sooner the better).

Heat 1

Obstacles

Quintuple Steps (Pięć Kroków)
UFO (Latający Spodek)
Coin Flip (Ruchome Monety)
Fly Wheels (Koło Zamachowe)
Ring Jump (Obręcze)
Warped Wall (Krzywa Ściana)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Marcin Rosochacki Clear (02:00)
2nd Michał Baryza Model, Physiotherapist Clear (02:30)
3rd Jakub Sielczak-Rum Clear (02:37)
4th Łukasz Konarski Clear (02:51)
5th Kamil Stolecki Clear (03:06)
6th Kewin Żwirowicz Clear (03:07)
7th Philip Ten Elsen Clear (03:11)
8th Grzegorz Kułakowski Clear (03:22)
9th Piotr Hejman Clear (03:35)
10th Mateusz Walczyk 5. Ring Jump (01:56)

Heat 2

Obstacles

Quintuple Steps (Pięć Kroków)
Hang Glider (Szybowiec)
Spinning Bridge (Wirujący Most)
Flying Shelf Grab (Wisząca Półka)
Spin Cycle (Obrotowe Kosze)
Warped Wall (Krzywa Ściana)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Jakub Zawistowski Clear (01:26)
2nd Ivan Kohut Clear (01:37)
3rd Sebastian Kasprzyk Clear (01:52)
4th Jakub Matyjaśkiewicz Clear (02:26)
5th Sylwester Wilk Clear (02:30)
6th Andrzej Kuber Clear (02:30)
7th Tomasz Józefiak Clear (02:37)
8th Michał Milbrant Clear (03:11)
9th Marcin Lewicki Clear (03:42)
10th Paweł Józefiak 6. Warped Wall (02:07)

Heat 3

Obstacles

Quintuple Steps (Pięć Kroków)
Silk Slider (Zjazd na Chustach)
Coin Flip (Ruchome Monety)
Flying Squirrel (Latająca Wiewióra)
Ring Toss (Rzut Pierścieniem)
Warped Wall (Krzywa Ściana)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Krzysztof Pośpiech Clear (01:23)
2nd Mateusz Karczmarski Clear (01:40)
3rd Tomasz Oślizło Clear (02:05)
4th Piotr Sokołowski Clear (02:54)
5th Krzysztof Starowicz Clear (03:04)
6th Łukasz Nowak Clear (03:26)
7th Kamil Słomkowski Clear (03:53)
8th Maksym Riznyk Clear (05:22)
9th Marta Staroń 6. Warped Wall (06:41) The first woman in Ninja Warrior Poland to qualify to the semi-finals
10th Karol Ciepiela 5. Ring Toss (01:20)

Heat 4

Obstacles

Quintuple Steps (Pięć Kroków)
UFO (Latający Spodek)
Coin Flip (Ruchome Monety)
Fly Wheels (Koło Zamachowe)
Ring Jump (Obręcze)
Warped Wall (Krzywa Ściana)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Mateusz Skrodzki Clear (01:17)
2nd Wojciech Borkowski Clear (01:24)
3rd Stanferd Sanny Clear (01:51)
4th Arkadiusz Sarzyński Clear (01:54)
5th Kamil Jasiński Clear (02:03)
6th Rafał Maślak Clear (02:16)
7th Norbert Romańczyk Clear (02:22)
8th Damian Szymczak Clear (03:01)
9th Grzegorz Niecko Clear (03:39)
10th Bartosz Czywilski Clear (03:47)
  • 11 of the 34 participants completed the qualification course.

Heat 5

Obstacles

Quintuple Steps (Pięć Kroków)
Silk Slider (Zjazd na Chustach)
Coin Flip (Ruchome Monety)
Flying Squirrel (Latająca Wiewióra)
Ring Toss (Rzut Pierścieniem)
Warped Wall (Krzywa Ściana)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Marcin Kołoszuk Clear (02:10)
2nd Dawid Cejko Clear (02:14)
3rd Teofil Deciuk Clear (02:25)
4th Filip Brzozowski Clear (02:35)
5th Oskar Rzymski Clear (03:01)
6th Jakub Kmieciak 5. Ring Toss (01:55)
7th Grzegorz Blaźniak 5. Ring Toss (02:54)
8th Hubert Przytuła 5. Ring Toss (03:03)
9th Rafał Kasza 5. Ring Toss (04:07)
10th Konrad Gradowski 4. Flying Squirrel (00:45)

Heat 6

Obstacles

Quintuple Steps (Pięć Kroków)
Hang Glider (Szybowiec)
Spinning Bridge (Wirujący Most)
Flying Shelf Grab (Wisząca Półka)
Spin Cycle (Obrotowe Kosze)
Warped Wall (Krzywa Ściana)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Kacper Kędzierski Clear (01:40)
2nd Michał Wojciechowski Clear (01:48)
3rd Krystian Czaplicki Clear (01:52)
4th Witalij Orichowski Clear (02:48)
5th Piotr Wodka Clear (03:13)
6th Wojciech Sobierajski 5. Spin Cycle (01:38)
7th Jakub Lewandowicz 5. Spin Cycle (01:45)
8th Wiktor Kiełpikowski 5. Spin Cycle (01:45)
9th Paweł Wawryniuk 5. Spin Cycle (01:50)
10th Witold Nowak 5. Spin Cycle (01:35)

The Semi-finals

The Semi-finals were run over in 6 episodes and are shown in the same episodes as the qualifying rounds, with 10 competitors in each semi-final. The 4 fastest competitors who completed the course in each semi-final would advance to the finals. If more than 10 people finished the elimination track, time becomes the decisive factor, i.e. the faster the competitor managed the qualifying round - the better. If fewer than 10 people finish the elimination track, those who advanced in the shortest possible time will advance to the semi-finals. There was no time limit in semi-finals.

Obstacles

Tire Swing (Huśtawka z Opon)
Propeller and Rope (Śmigło i lina)
Salmon Ladder (Ruchomy Drążek)
Alley of Saucers (Aleja Spodków)
Chimney Climb (Przeprawa przez komin)

Semi-final 1

Results

Place Name Heat placing Result Notes
1st Jakub Sielczak-Rum 3rd Clear (03:10)
2nd Michał Baryza 2nd 4. Alley of Saucers (01:29)
3rd Piotr Hejman 9th 4. Alley of Saucers (01:38)
4th Łukasz Konarski 4th 4. Alley of Saucers (02:09)

Results of Other Semi-finalists

Place Name Heat placing Result Notes
5th Grzegorz Kułakowski 8th 4. Alley of Saucers (01:57)
6th Kamil Stolecki 5th 4. Alley of Saucers (01:19)
7th Marcin Rosochacki 1st 4. Alley of Saucers (01:23)
8th Philip Ten Elsen 7th 2. Propeller and Rope (00:26)
9th Mateusz Walczyk 10th 1. Tire Swing (00:07)
10th Kewin Żwirowicz 6th 1. Tire Swing (00:16)

Semi-final 2

Results

Place Name Heat placing Result Notes
1st Ivan Kohut 2nd Clear (01:47)
2nd Jakub Zawistowski 1st Clear (01:55)
3rd Sebastian Kasprzyk 3rd 5. Crossing the Chimney (02:11)
4th Tomasz Józefiak 7th 4. Alley of Saucers (02:21)

Results of Other Semi-finalists

Place Name Heat placing Result Notes
5th Marcin Lewicki 9th 3. Salmon Ladder
6th Not shown in the program.
7th Not shown in the program.
8th Not shown in the program.
9th Not shown in the program.
10th Not shown in the program.

Semi-final 3

Results

Place Name Heat placing Result Notes
1st Mateusz Karczmarski 2nd Clear (01:37)
2nd Maksym Riznyk 8th Clear (02:18)
3rd Kamil Słomkowski 7th 4. Alley of Saucers (01:49)
4th Krzysztof Starowicz 5th 4. Alley of Saucers (01:51)

Results of Other Semi-finalists

Place Name Heat placing Result Notes
5th Piotr Sokołowski 4th 4. Alley of Saucers (02:33)
6th Tomasz Oślizło 3rd 3. Salmon Ladder (00:31)
7th Krzysztof Pośpiech 1st 3. Salmon Ladder (01:08)
8th Karol Ciepiela 10th 3. Salmon Ladder (01:40)
9th Marta Staroń 9th 2. Propeller and Rope (00:55) The only woman who reached the semi-finals in this edition
10th Łukasz Nowak 6th 1. Tire Swing (00:44)

Semi-final 4

Results

Place Name Heat placing Result Notes
1st Mateusz Skrodzki 1st Clear (01:31)
2nd Kamil Jasiński 5th Clear (01:47)
3rd Bartosz Czywilski 10th Clear (02:01)
4th Stanferd Sanny 3rd 4. Alley of Saucers (00:54)

Results of Other Semi-finalists

Place Name Heat placing Result Notes
5th Wojciech Borkowski 2nd 3. Salmon Ladder (00:28)
6th Not shown in the program.
7th Not shown in the program.
8th Not shown in the program.
9th Not shown in the program.
10th Not shown in the program.

Semi-final 5

Results

Place Name Heat placing Result Notes
1st Marcin Kołoszuk 1st Clear (02:16)
2nd Hubert Przytuła 8th 4. Alley of Saucers (01:34)
3rd Teofil Deciuk 3rd 4. Alley of Saucers (01:19)
4th Konrad Gradowski 10th 4. Alley of Saucers (01:43)

Results of Other Semi-finalists

Place Name Heat placing Result Notes
5th Oskar Rzymski 5th 4. Alley of Saucers (02:11)
6th Rafał Kasza 9th 4. Alley of Saucers (02:15)
7th Dawid Cejko 2nd 3. Salmon Ladder (00:38)
8th Jakub Kmieciak 6th 3. Salmon Ladder (01:31)
9th Grzegorz Blaźniak 7th 2. Propeller and Rope (00:25)
10th Filip Brzozowski 4th 1. Tire Swing

Semi-final 6

Results

Place Name Heat placing Result Notes
1st Witalij Orichowski 4th Clear (01:34)
2nd Krystian Czaplicki 3rd Clear (01:56)
3rd Michał Wojciechowski 2nd Clear (02:36)
4th Wiktor Kiełpikowski 8th 4. Alley of Saucers (01:10)

Results of Other Semi-finalists

Place Name Heat placing Result Notes
5th Paweł Wawryniuk 9th 4. Alley of Saucers (01:29)
6th Not shown in the program.
7th Not shown in the program.
8th Not shown in the program.
9th Not shown in the program.
10th Not shown in the program.

Final table

Place Name Semi-final Result
1st Mateusz Skrodzki 4 Clear (01:31)
2nd Witalij Orichowski 6 Clear (01:34)
3rd Mateusz Karczmarski 3 Clear (01:37)
4th Kamil Jasiński 4 Clear (01:47)
5th Ivan Kohut 2 Clear (01:47)
6th Jakub Zawistowski 2 Clear (01:55)
7th Krystian Czaplicki 6 Clear (01:56)
8th Bartosz Czywilski 4 Clear (02:01)
9th Marcin Kołoszuk 5 Clear (02:01)
10th Maksym Riznyk 3 Clear (02:18)
11th Jakub Sielczak-Rum 1 Clear (03:10)
12th Michał Wojciechowski 6 Clear (02:36)
13th Sebastian Kasprzyk 2 5. Crossing the Chimney (02:11)
14th Stanferd Sanny 4 4. Alley of Saucers (00:54)
15th Wiktor Kiełpikowski 6 4. Alley of Saucers (01:10)
16th Teofil Deciuk 5 4. Alley of Saucers (01:19)
17th Michał Baryza 1 4. Alley of Saucers (01:29)
18th Hubert Przytuła 5 4. Alley of Saucers (01:34)
19th Piotr Hejman 1 4. Alley of Saucers (01:38)
20th Konrad Gradowski 5 4. Alley of Saucers (01:43)
21th Kamil Słomkowski 3 4. Alley of Saucers (01:49)
22th Krzysztof Starowicz 3 4. Alley of Saucers (01:51)
23th Łukasz Konarski 1 4. Alley of Saucers (02:09)
24th Tomasz Józefiak 2 4. Alley of Saucers (02:21)

The Finals

The remaining 24 participants from the previous six semi-finals took part in the final. They were to fight for the title of the first Polish "Ninja Warrior" and a cash prize of PLN 150,000. The final consisted of 3-4 stages.

Stage 1

Obstacles

Quintuple Steps (Pięć Kroków)
Cannonball Drop (Kula Armatnia)
Spinning Bridge (Wirujący most dwa)
Cargo Crossing (Pajęczyna)
Window Hang (Wiszące Okna)
Warped Wall (Krzywa Ściana)
Pole Grasper (Spacer Hydraulika)
Spider Jump (Skok Pająka)
Chimney Climb (Przeprawa przez komin)
Time limit: 240 seconds.
Notes: The finals' running order was based on the semi-finals' overall placing, and the slowest competitor would be going first in Stage 1.

Results

Name Semi-final placing Result Notes
Mateusz Skrodzki 1st Clear (03:22)
Michał Baryza 2nd Clear (03:40)
Ivan Kohut 1st Clear (03:44)
Jakub Zawistowski 2nd Clear (03:47)
Marcin Kołoszuk 1st 8. Spider Jump (02:50)
Sebastian Kasprzyk 3rd 8. Spider Jump (02:58)
Jakub Sielczak-Rum 1st Time lapse
Witalij Orichowski 1st 7. Pole Grasper (02:14)
Stanferd Sanny 4th 5. Window Hang (01:10)
Mateusz Karczmarski 1st 5. Window Hang (01:21)
Teofil Deciuk 3rd 5. Window Hang (01:25)
Wiktor Kiełpikowski 4th 5. Window Hang (01:32)
Hubert Przytuła 2nd 5. Window Hang (01:34)
Krystian Czaplicki 2nd 5. Window Hang (01:37)
Bartosz Czywilski 3rd 5. Window Hang (01:47)
Łukasz Konarski 4th 5. Window Hang (01:47)
Piotr Hejman 3rd 5. Window Hang (01:57)
Kamil Słomkowski 3rd 4. Cargo Crossing (01:17)
Tomasz Józefiak 4th 3. Spinning Bridge (00:26)
Krzysztof Starowicz 4th 3. Spinning Bridge (00:32)
Kamil Jasiński 2nd 2. Cannonball Drop (00:21)
Michał Wojciechowski 3rd 2. Cannonball Drop (00:22)
Konrad Gradowski 4th 2. Cannonball Drop (00:40)
Maksym Riznyk 2nd 2. Cannonball Drop (00:29)

Stage 2

Obstacles

Timed
Broken Bridge (Dziurawy Most)
Propeller Bar (Śmigło i liny)
Salmon Ladder (Ruchomy Drążek)
Unstable Bridge (Ruchome Kładki)
Wall Lift (Ściany Herkulesa)
Time limit: 70 seconds
Untimed
Floating Boards (Podwieszane Płyty)
Cliffhanger (Zwis z Klifu)
Flying Bar (Podwieszana Poprzeczka)

Results

Name Semi-final placing Result Notes
Jakub Zawistowski 2nd 6. Floating Boards Cleared the timed portion in 00:01 left. Last Man Standing.
Ivan Kohut 1st 5. Wall Lift Timed out.
Michał Baryza 2nd 4. Unstable Bridge
Mateusz Skrodzki 1st 1. Broken Bridge

Final Stage (Góra Midoriyama)

Obstacles

Rope Climb (21 meters)
Time limit: 25 seconds.

Results

Name Semi-final placing Result Notes
Stage Not Attempted.
Advertisement