Sasukepedia Wiki
Advertisement


Ninja Warrior France 4 is the fourth season of Ninja Warrior format in France. The show was taped at Vieux Port de Cannes in Cannes and premiered on July 5, 2019 on TF1. Denis Brogniart, Christophe Beaugrand, and Iris Mittenaere would return as hosts and commentators this season.

The competitor who would complete Mount Midoriyama and achieve total victory would receive a cash prize of €100,000.

The Qualifications

Qualification 1

Obstacles

Archer Steps (Les Flêches du Ciel)
Pipefitter (La Traversée Suspendue)
Rolling Log (Le Rouleau Compresseur) (A) or Butterfly Wall (Le Papillon) (B)
Doorknob Arch (La Grande Roue) (A) or Rolling Steel (Les Manivelles D'Acier) (B)
Warped Wall / Mega Wall (Le Mur Classique / Le Méga Mur)

Results

Place Name Profile Result Notes
- Charles Poujade Clear (02:14) Completed the Mega Wall on his first attempt and won the €5,000 cash prize.
1st Corentin Dupessey-Brun Clear (02:13.3)
2nd Vincent Bohanne Clear (02:15.0)
3rd Rémi Samyn Clear (02:21.3)
4th Manon Chapet Clear (02:32.5)
5th Gauthier Klauss Clear (02:36.6)
6th Raphael Bourgeat-Lami Clear (02:47.7)
7th Claude Dartois Clear (02:51.7)
8th Richard Robert Clear (03:04.9)
9th Vioto Goeh-Akue Clear (03:16.6)
10th Cyril Frenois Clear (03:49.8)
11th Jimmy Heurtevent Clear (03:54.7)
12th Clément Dumais Clear (04:01.7)

Qualification 2

Obstacles

Archer Steps (Les Flêches du Ciel)
Ring Turn (Les Trois Anneaux)
Rolling Escargot (Le Bouclier Géant) (A) or Devil Steps (L'Everest) (B)
Rail Runner (Le Tyrolien) (A) or Crank It Up (Les Bras De Fer) (B)
Warped Wall / Mega Wall (Le Mur Classique / Le Méga Mur)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Jean Tezenas du Montcel Clear (02:08.5)
2nd Ludovic Leseigneur Clear (02:52.6)
3rd Dimitri Houlès Clear (02:57.2)
4th Hamza Boumziza Clear (03:21.3)
5th Charles Brunet Clear (03:36.1)
6th Dario Ensminger 4. (01:05.2)
7th Sylvain Vulliez 4. (01:37.3)
8th Corentin Ramadier 4. (01:39.1)
9th Julien Reverté 4. (01:56.7)
10th Alexandre Caléca 4. (02:23.9)
11th Laura Mété 4. (02:37.6)
12th Amélie Machado 4. (02:39.1)

Qualification 3

Obstacles

Archer Steps (Les Flêches du Ciel)
Clear Climb (La Paroi De Cristal)
Rolling Log (Le Rouleau Compresseur) (A) or Devil Steps (L'Everest) (B)
Doorknob Arch (La Grande Roue) (A) or Crank It Up (Les Bras De Fer) (B)
Warped Wall / Mega Wall (Le Mur Classique / Le Méga Mur)

Results

Place Name Profile Result Notes
- Thomas Dudoué Clear (03:44)
- IbraTV Clear
1st Thomas Hubener Clear (02:54.9)
2nd Dylan Lain Clear (03:00.2)
3rd Jérémy Pasquereau Clear (03:01.7)
4th Christophe Chatri Clear (03:08.5)
5th Thibault Gest Clear (03:17.4)
6th John Ibanez Clear (03:25.3)
7th Adrien Horward Clear (03:25.4)
8th Adrien Mas Clear (03:30.8)
9th Robin Poisat Clear (03:32.1)
10th Kévin Ménaldo Clear (03:34.6)
11th Aurélien Roy Clear (03:39.5)
12th Nicolas Flessel Clear (04.12.3)

Qualification 4

Obstacles

Archer Steps (Les Flêches du Ciel)
Catch & Release (Le Double Balancier)
Bouncing Spider (Le Saut De L'Araignée) (A) or Butterfly Wall (Le Papillon) (B)
Tuning Forks (Les Trois Fourches) (A) or Rolling Steel (Les Manivelles D'Acier) (B)
Warped Wall / Mega Wall (Le Mur Classique / Le Méga Mur)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Jean Belin Clear (01:26.9)
2nd Victor Debrunne Clear (01:59.4)
3rd Fabien Wadoux Clear (02:28.3)
4th Louis Le Port Clear (02:31.0)
5th Nicolas Cerquant Clear (02:36.2)
6th Alexander Zavrazjin Clear (02:35.5)
7th Maxime BenMedjani Clear (02:47.6)
8th Gaëtan Farnier Clear (03:39.1)
9th Benjamin Corbeau Clear (03:47.7)
10th Matt 3. (00:30.7)
11th Rémi Fantino 3. (00:43.2)
12th Phil Güd 3. (00:43.8)

The Semifinals

Obstacles

Sonic Swing (Le Chemin de l'Olympe)
Tick Tock (Le Tic-Tac)
Floating Tiles (Le Pont Suspendu)
Bungee Road to Pipe (Les Lanières de Feu)
Chimney Sweep (Le Piège de l'Araignée)

Results

Semifinal 1

Match Name Result Note Winner
1 Vincent Bohanne Clear (01:18.2) Vincent Bohanne
2 Gauthier Klauss Clear (01:21.3) Gauthier Klauss
3 Rémi Samyn Clear (01:25.5) Rémi Samyn
4 Clément Dumais Clear (01:27.4) Clément Dumais
5 Claude Dartois Clear (02:06.6) Claude Dartois
6 Manon Chapet Clear (02:35.8) Manon Chapet

Semifinal 2

Match Name Result Note Winner
1 Charles Brunet
2 Jean Tezenas du Montcel
3 Dario Ensminger
4 Dimitri Houlès
5 Ludovic Leseigneur
6 Hamza Boumziza

Semifinal 3

Match Name Result Note Winner
1 Adrien Mas
2 Thomas Hubener
3 Jérémy Pasquereau
4 Aurélien Roy
5 Robin Poisat
6 Adrien Horward

Semifinal 4

Match Name Result Note Winner
1 Phil Güd
2 Nicolas Cerquant
3 Maxime Ben-Medjani
4 Louis Le Port
5 Rémi Fantino
6 Matt

The Finals

Stage 1

Obstacles

Domino Pipes (Les Dominos)
Nail Clipper (Les Barillets)
Double Twister (Le Double Twister)
Crazy Clocks (L'Écarteur)
Warped Wall (La Rampe De Lancement)
Hourglass Drop (La Planche à Bascule)
Wall Flip Tower (La Tour de Plomb)
Time limit: 250 seconds.

Results

Name Semifinal Semifinal Placing Result Notes
Charles Poujade Mega Wall Attempt Clear Clear
IbraTV Mega Wall Attempt Clear Clear
Jérémy Pasquereau 3 3rd Clear
Jean Tezenas du Montcel 2 2nd Clear
Thomas Hubener 3 Clear
Thomas Dudoué Mega Wall Attempt Clear Clear
Adrien Mas 3 Clear
Nicolas Cerquant 4 Clear
Dimitri Houlès 2 Clear
Rémi Samyn 1 Clear
Adrien Horward 3 Clear
Maxime Ben-Medjanin 4 6. Hourglass Drop
Vincent Bohanne 1 6. Hourglass Drop
Robin Poisat 3 6. Hourglass Drop
Louis Le Port 4 4. Crazy Clocks
Dario Ensminger 2 4. Crazy Clocks
Claude Dartois 1 4. Crazy Clocks
Clément Dumais 1 4. Crazy Clocks
Hamza Boumziza 2 4. Crazy Clocks
Phil Güd 4 4. Crazy Clocks
Charles Brunet 2 4. Crazy Clocks
Rémi Fantino 4 4. Crazy Clocks
Gauthier Klauss 1 4. Crazy Clocks
Aurélien Roy 3 4. Crazy Clocks
Manon Chapet 1 3. Double Twister
Ludovic Leseigneur 2 3. Double Twister
Matt 4 2. Nail Clipper

Stage 2

Obstacles

Timed
Wheel Flip (Le Levier De Fer)
Pole Grasper (Les Mikados Suspendus)
Salmon Ladder ( L'Échelle d'Hercule)
Cane Lane (L'Accroche du Ciel)
Iron Maiden (La Montagne De Verre)
Chimney Climb (L'Ascenseur De l'Extrême)
Time limit: 190 seconds.
Untimed
Ultimate Cliffhanger (Le Mur des Titans)
Sky Hooks (La Haute Voltige)
Hang Climbing (Le Plafond de Verre)
The Wedge (La Traversée D'Ulysse)

Results

Name Semifinal Semifinal Placing Result Notes
Jean Tezenas du Montcel 2 2nd Clear
Nicolas Cerquant 4 Clear
Thomas Hubener 3 Clear
Dimitri Houlès 2 9. The Wedge
Thomas Dudoué Mega Wall Attempt Clear 7. Ultimate Cliffhanger
Charles Poujade Mega Wall Attempt Clear 7. Ultimate Cliffhanger
Rémi Samynn 1 7. Ultimate Cliffhanger Disqualified for using feet in an obstacle.
IbraTV Mega Wall Attempt Clear 6. Chimney Climb Timed out.
Adrien Horward 3 3. Salmon Ladder
Adrien Mas 3 2. Pole Grasper
Jérémy Pasquereau 3 2. Pole Grasper

Final Stage (Tour des Héros)

Obstacles

Rope Climb (23 meters)
Time limit: 40 seconds.

Results

Name Semifinal Semifinal Placing Result Notes
Jean Tezenas du Montcel 2 2nd Total Victory (8 seconds left) Since he completed Final Stage (Tours des Héros) with the fastest time, he was then declared as the winner and won the EUR 100,000 cash prize. Last Man Standing.
Nicolas Cerquant 4 Total Victory (1 second left)
Thomas Hubener 3 1. Rope Climb Timed out.
Advertisement