FANDOM


(Results of Other Qualifiers)
Line 1,190: Line 1,190:
 
|Ted Jung
 
|Ted Jung
 
|Banker
 
|Banker
|8. The Wedge
+
|8. The Wedge
 
|All cut.
 
|All cut.
 
|-
 
|-
Line 1,197: Line 1,197:
 
|
 
|
 
|8. The Wedge
 
|8. The Wedge
|Digest.
+
|Digest. 16th Place.
 
|-
 
|-
 
|18th
 
|18th

Revision as of 19:18, July 26, 2016

American Ninja Warrior 8 is the 8th season of American Ninja Warrior. The season premiered on June 1, 2016, starting at Los Angeles, California. Matt Iseman returns for a seventh season, alongside Akbar Gbaja-Biamila for a fourth, and Kristine Leahy for a second. Episodes air on NBC on Wednesday nights, but will revert to Monday nights beginning on June 13. Prior to the premiere, NBC aired a 2-hour special episode called American Ninja Warrior: All-Star, beginning with hosts Matt Iseman & Akbar Gbaja-Biamila assembling their respective all-star team composed of three veterans, two rookies & one female as well as the skills competitions in the 'Supersized' obstacle course.Some top competitors did not get a call to compete, including Paul Kasemir and David Campbell, who had to compete as a walk-on.

Qualifying

For the first time in American Ninja Warrior, all five cities are brand-new, including the removal of the Venice Beach qualifying round, which was replaced by a Los Angeles qualifier this season. As mentioned, the other four cities are also brand-new to ANW: Atlanta, Indianapolis, Oklahoma City, and Philadelphia. Continuing the tradition that began in American Ninja Warrior 5, any competitor who completes a city qualifying or finals course automatically advances to the next round of competition, with the best runs otherwise filling up the rest of the 30 or 15 spots, respectively.

The qualifying courses have been changed slightly, with the removal of the Quintuple Steps in favor of a new obstacle, the Floating Steps. The Warped Wall is also 6 inches taller this season, making it 14' 6" tall.

Los Angeles 

Recording Date: April 5, 2016

Obstacles

  1. Floating Steps^
  2. Tick Tock ^
  3. Escalator^
  4. Ring Jump^
  5. I-Beam Cross*
  6. Warped Wall*

^ Denotes new obstacle

* Denotes modified obstacle

Air Date: June 1, 2016

Results

Place Name (Age) Profile Result Notes
1st Kevin Bull Stock Trader Clear (2:02.81) POM Run of the Night
2nd Flip Rodriguez Stuntman Clear (2:23.12)
3rd Chris Workman App Developer Clear (2:24.45) Digest.
4th Sean Bryan Catholic Church Worker Clear (2:30.11)
5th Nicholas Coolridge Acrobatic Performer Clear (2:33.37) Digest.
6th Gabe Hurtado Shoe Salesman Clear (3:08.70) Digest.
7th Justin Hillsten Chemist Clear (3:28.90) All cut.
8th Ryan Robinson Highwire Artist Clear (3:30.95) All cut.
9th Liam Buell Beekeeper Clear (3:34.24) All cut.
10th Grant McCartney Flight Attendent Clear (4:23.47)
11th Jessie Graff Stuntwoman Clear (4:27.84) Second woman to qualify for city finals this season, first to scale new Warped Wall
12th Josh Levin Engineering Student Clear (4:35.21) Digest.
13th Nick Hanson Coach Clear (4:43.68) First competitor to finish
14th Brian Kretsch Clear (4:45.30) Digest.
15th Ben Melick Personal Trainer Clear (4:50.16) Digest.
16th Ted Jung Banker Clear (5:19.83) Digest.
17th Jerod Warf Clear (7:02.60) All cut.
18th Steve Seiver Yoga Instructor 6. Warped Wall (3:22.84) First to clear the I-Beam Cross
19th Natalie Duran Clinical Researcher 6. Warped Wall (4:03.58) First woman to qualify for city finals this season
20th Adam Rayl Construction Worker 5. I-Beam Cross (0:58.91) All cut.
21st Alan Connealy Gym Owner 5. I-Beam Cross (1:04.24) All cut.
22nd Jackson Meyer Biology Student 5. I-Beam Cross (1:07.76)
23rd Jesse La Flair Parkour Instructor 5. I-Beam Cross (1:17.12) All cut.
24th Jesse Cargill Hardware Store Stockboy 5. I-Beam Cross (1:18.64) All cut.
25th Jonathan Cunanan Software Tester 5. I-Beam Cross (1:23.88) All cut.
26th Grey Kantor Dentist 5. I-Beam Cross (1:26.46) All cut.
27th Alex Smith Photographer 5. I-Beam Cross (1:29.64) All cut.
28th Ben Antoine Aerospace Engineer 5. I-Beam Cross (1:37.46) Digest.
29th K.C. Halik 5. I-Beam Cross (1:42.23) All cut.
30th Scott Wilson Chess Instructor 5. I-Beam Cross (1:42.71) All cut.

Trivia

  • For the first time in ANW history, two females have qualified for city finals.

Atlanta

Obstacles

  1. Floating Steps^
  2. Big Dipper*
  3. Block Run^
  4. Spin Cycle
  5. Pipe Fitter^
  6. Warped Wall*

Air Date: June 8, 2016

Recorded: March 18, 2016

Results

Place Name (Age) Profile Result Notes
1st Drew Dreschel Personal Trainer Clear (1:19.54) POM Run of the Night
2nd Caleb Watson Dairy Farmer Clear (1:29.98)
3rd Neil Craver Artist Clear (1:30.40)
4th James McGrath Movie Theater Worker Clear (1:45.96)
5th Tyler Martin Clear (2:08.15) All cut.
6th Chris Boehm Clear (2:12.01) All cut.
7th Brett Sims Cabinet Finisher Clear (2:22.21) All cut.
8th Justin Maina Clear (2:26.12) All cut.
9th Mack Roesch Construction Worker Clear (2:29.93)
10th Kenneth Niemitalo Concrete Worker Clear (2:30.84)
11th Travis Rosen Stock Trader Clear (2:34.03) Digest.
12th Casey Suchocki Engineering Student Clear (2:37.15)
13th Todd Bourgeois Physical Therapist Clear (2:50.25) All cut.
14th Reko Rivera Mobile DJ Clear (2:57.81) All cut.
15th Danny Adair Chef Clear (2:58.87) All cut.
16th Jonathan Ruiz Optometrist Clear (3:04.08) Digest.
17th Yuri Force Clear (3:09.89) All cut.
18th Jo Jo Bynum Software Engineer Clear (3:14.81) Digest.
19th Shawn Richardson Actor Clear (3:22.56) All cut.
20th Chad Hohn Residential Builder Clear (3:32.37) All cut.
21st Eddy Stewart Firefighter Clear (3:34.37) All cut.
22nd Jeff Harvey I.T. Consultant Clear (3:43.78) All cut.
23rd Mike Chick Lawyer Clear (3:55.55)
24th Alexio Gomes Motivational Speaker Clear (4:04.91) Digest.
25th Brent Ruffin NBA Entertainer Clear (4:16.60) All cut.
26th Lucas Gomes Worship Leader Clear (4:25.41) Digest.
27th Joseph Green II Clear (5:02.39) All cut.
28th Rodolfo Burgos Dentist Warped Wall (2:09.51)
29th Bobby Bohannon Wedding Photographer Pipe Fitter (0:58.68) All cut.
30th Chris Moore Real Estate Broker Pipe Fitter (1:08.10) All cut.

Indianapolis

Obstacles

  1. Floating Steps
  2. Rolling Log
  3. Fly Wheels
  4. Disk Runner
  5. Swinging Spikes
  6. Warped Wall

Aired: June 13, 2016

Recorded: April 27, 2016

Results

Place Name (Age) Profile Result Notes
1st Lorin Ball Gym Owner Clear (1:36.44)
2nd Jake Murray Wedding Photographer Clear (2:00.13)
3rd Adam Arnold Maintenance Worker Clear (2:00.36) All cut.
4th Dan Yager Salon Owner Clear (2:11.90) All cut.
5th Brian Arnold Salesman Clear (2:18.15) Digest.
6th Ian Dory Farmer Clear (2:46.55) Digest.
7th Brandon Mears Firefighter Clear (2:55.01) Digest.
8th Dan Polizzi Firefighter Clear (3:00.78) Digest.
9th Eric Middleton Entomology Student Clear (3:01.80) All cut.
10th Theodore "TC" Tronquet Sports Science Student Clear (3:12.47) All cut.
11th Ethan Swanson Data Analyst Clear (3:13.58) All cut.
12th Dan Banura Contractor Clear (3:20.56) All cut.
13th Tyler Yamauchi Physical Therapist Clear (3:21.70) Digest.
14th Drew Knapp College Student Clear (3:25.81)
15th Zack Kemmerer Biochemistry Student Clear (3:30.77) All cut.
16th Matt Wilder A.T Consultant Clear (3:32.57) All cut.
17th Tyler Smith Pest Control Technician Clear (3:36.27) All cut.
18th PJ Granger Concrete Worker Clear (4:06.74) Digest.
19th Andrew "Roo" Yori Lab Technician Clear (4:10.22)
20th Kevin Hogan Tax Accountant Clear (4:28.13) All cut.
21st Ryan Elliot Social Worker Clear (4:58.25) All cut.
22nd Jonathan Cooley Auto Worker Clear (5:00.43) All cut.
23rd Andrew Rowland App Developer Clear (5:17.80) All cut.
24th Fred Thorne High School Football Coach Clear (5:36.84)
25th Meagan Martin Youth Climbing Coach Clear (6:30.08) POM Run of the Night. Only Female to finish the course
26th Adam Stroup Environmental Health Professional 6. Warped Wall (2:51.01) All cut.
27th Alex Beinz School Teacher 6. Warped Wall (6:31.19) Digest.
28th Bryce Foley Police Officer 5. Swinging Spikes (2:07.82) All cut.
29th Ben Jackson App Developer 5. Swinging Spikes (2:21.37) All cut.
30th Dr, John Murray Adams Optometrist 5. Swinging Spikes (2:32.99) Digest.

Trivia

  • This is the first course in ANW history to be built at a curve, instead of a straight line. This was because the course took place at Monument Circle in Indianapolis.

Oklahoma City

Aired: June 20, 2016

Recorded: May 13, 2016

Obstacles

  1. Floating Steps
  2. Ring Swing
  3. Log Runner
  4. Tire Swing
  5. Bar Hop
  6. Warped Wall

Results

Place Name (Age) Profile Result Notes
1st Thomas Stillings Parkour Instructor Clear (01:43:51)
2nd Daniel Gil Worship Leader Clear (01:44:17)
3rd David Campbell Pizza Delivery Driver Clear (01:47:20) Digest.
4th Kyle Mendoza FedEx Delivery Man Clear (02:23:82)
5th Cass Clawson Valet Attendant Clear (02:31:40) Digest.
6th Brian Beckstrand Lowe's Manager Clear (02:35:96)
7th Geoff Lancaster Software Developer Clear (02:39:58) All cut.
8th Thomas Doweidt Clear (02:43:76) All cut.
9th Nate Burkhalter Oil and Gas Engineer Clear (02:48:61)
10th James Wyatt Clear (02:54:15) All cut.
11th An Ly Clear (02:58:10) All cut.
12th Karsten Williams Personal Trainer Clear (03:08:18) Digest.
13th Jon Stewart Construction Manager Clear (03:18:67) Oldest man to ever complete a qualifying course (54).
14th Tremayne Dortch Gym Owner Clear (03:27:71) Digest.
15th Andrew Lowes Photographer Clear (03:47:09) Digest.
16th Hamidulah Khazo 6. Warped Wall (3:11.05) All cut.
17th Jessell Boseman Tumbling Coach 5. Bar Hop (1:09.17) Digest.
18th Diron Jones 5. Bar Hop (1:12.50) All cut.
19th Andrew Potter 5. Bar Hop (1:33.15) All cut.
20th Jared Brandy 5. Bar Hop (1:43.84) All cut.
21st Mitch VeDepo 5. Bar Hop (1:51.64) All cut.
22nd Brent Steffensen Gym Owner 5. Bar Hop (1:59.49)
23rd Reid Pletcher 5. Bar Hop (2:18.85) All cut.
24th Chris Moore Prosthetist 5. Bar Hop (2:22.10) All cut.
25th Brian Doom Air Force Tanker Pilot 5. Bar Hop (2:48.83)
26th Brian Burkhardt Law Student 4. Tire Swing (0:34.34)
27th Clayton Wolf 4. Tire Swing (0:35.31) All cut.
28th Sudul Diahkah 4. Tire Swing (0:50.70) All cut.
29th Grant Clinton Bank Manager 4. Tire Swing (0:51.53) Digest.
30th Alexander Moran 4. Tire Swing (0:53.01) All cut.

Trivia

  • The qualifiers took place during Daniel Gil's 23rd birthday. This is the first time a course had been recorded on a competitor's birthday.
  • This is the first course in which a POM Run of the Night is not awarded to a competitor who made it to the top 30. In this case, it was awarded to Artis Thompson III for his efforts on making it to the Tire Swing on a prosthetic leg.

Philadelphia

Aired: June 27, 2016

Recorded: May 26, 2016

Obstacles

  1. Floating Steps
  2. Log Grip
  3. Paddle Boards
  4. Wall Drop
  5. Rolling Thunder
  6. Warped Wall

Results

Place Name (Age) Profile Result Notes
1st Anthony DeFranco Clear (1:44.37) POM Run of the Night
2nd Jon Alexis Jr. Clear (1:51.08)
3rd Joe Moravsky Clear (2:00.29)
4th Michael Torres Clear (2:27.96) All cut.
5th Najee Richardson Clear (2:54.53)
6th Jamie Rahn Clear (2:57.66) Digest.
7th Geoff Britten Clear (3:33.97)
8th Tyler Cravens Clear (3:35.69) All cut.
9th Ryan Stratis Clear (4:29.12)
10th Mike Bernardo 5. Rolling Thunder (0:51.58) Digest.
11th Chris Digangi 5. Rolling Thunder (1:00.34) All cut.
12th Mike Soria 5. Rolling Thunder (1:03.14) All cut.
13th Chris Wilczewski 5. Rolling Thunder (1:03.78) Digest.
14th John Gowder Jr. 5. Rolling Thunder (1:09.16)
15th Lori Adams 5. Rolling Thunder (1:13.02) All cut.
16th Brandon Pannel 5. Rolling Thunder (1:20.97) All cut.
17th Michelle Warnky 5. Rolling Thunder (1:21.08)
18th Eric Torres 5. Rolling Thunder (1:21.97) All cut.
19th Yancey Quezada 5. Rolling Thunder (1:23.15) All cut.
20th Tim Bream 5. Rolling Thunder (1:25.75) All cut.
21st Richard Shoemaker 5. Rolling Thunder (1:30.84) Digest.
22nd Nick Kostreski 5. Rolling Thunder (1:40.16) All cut.
23rd Alex Dell'Aquila 5. Rolling Thunder (1:40.28) All cut.
24th Greg Fleming 5. Rolling Thunder (1:40.68) All cut.
25th Fabio Figueiredo 5. Rolling Thunder (1:43.49) All cut.
26th Miles Avery 5. Rolling Thunder (1:46.64) Digest.
27th Carl Fantauzzo 5. Rolling Thunder (1:54.33) All cut.
28th Jesse Labreck 5. Rolling Thunder (1:58.05)
29th Rachael Goldstein 5. Rolling Thunder (2:01:00)
30th Allyssa Beird 5. Rolling Thunder (2:04.46)

Trivia

  • For the first time ever, four women qualified for the city finals. This is the largest amount of female finalists thus far.
  • Due to the Rolling Thunder, the Philadelphia Qualifiers has the lowest amount of finishers this season, with 9 finishers total. This also has the second lowest amount of finishers in ANW history, only behind the Venice Qualifiers in American Ninja Warrior 7.
  • Miles Avery is once again the oldest competitor to reach the city finals, at 57 years old.

City Finals

Los Angeles

Aired: July 11, 2016

Obstacles

  1. Floating Steps
  2. Tick Tock ^
  3. Escalator^
  4. Ring Jump^
  5. I-Beam Cross*
  6. Warped Wall*
  7. Salmon Ladder
  8. The Wedge^
  9. Helix Hang*
  10. Invisible Ladder

Results

Place Qualifying Place Name (Age) Profile Result Notes
1st 12th Josh Levin Engineering Student Clear (08:21:30) Only finisher on this finals course. POM Run of the Night
2nd 11th Jessie Graff Stuntwoman 9. Helix Hang Highest place a woman has ever finished on a finals course.
3rd 1st Kevin Bull Stock Trader 8. The Wedge
4th 3rd Chris Workman App Developer 8. The Wedge
5th 5th Nicholas Coolridge Construction Worker 8. The Wedge
6th 20th Adam Rayl Concrete Worker 8. The Wedge
7th 2nd Flip Rodriguez Stuntman 8. The Wedge
8th 6th Gabe Hurtado Shoe Salesman 8. The Wedge
9th 9th Liam Buell Beekeeper 8. The Wedge Digest.
10th 10th Grant McCartney Flight Attendant 8. The Wedge
11th 8th Ryan Robinson Highwire Artist 8. The Wedge Digest.
12th 7th Justin Hillsten Chemist 8. The Wedge Digest.
13th 22nd Jackson Meyer Marking Representative 8. The Wedge Digest.
14th 13th Nick Hanson Coach 8. The Wedge
15th 15th Ben Melick 8. The Wedge Digest.

Results of Other Qualifiers

Qualifying Place Name (Age) Profile Result Notes
4th Sean Bryan Catholic Church Worker 3. Escalator Digest.
14th Brian Kretsch Gym Owner 3. Escalator
16th Ted Jung Banker 8. The Wedge All cut.
17th Jerod Warf 8. The Wedge Digest. 16th Place.
18th Steve Seiver Yoga Instructor 2. Tick Tock Digest.
19th Natalie Duran Clinical Researcher 2. Tick Tock
21st Alan Connealy Gym Owner 5. I-Beam Cross
23rd Jesse La Flair Professional Freerunner 7. Salmon Ladder Digest.
24th Jesse Cargil Hardware Store Stockboy 8. The Wedge Digest.
25th Jonathan Cunanan Software Tester 8. The Wedge Digest.
26th Grey Kantor Dentist 8. The Wedge All cut.
27th Alex Smith Photographer 5. I-Beam Cross Digest.
28th Ben Antoine Aerospace Engineer 3. Escalator
29th K.C Halik 7. Salmon Ladder All cut.
30th Scott Willson Chess Instructor 7. Salmon Ladder

Atlanta

Aired: July 18, 2016

Obstacles

  1. Floating Steps
  2. Big Dipper*
  3. Block Run^
  4. Spin Cycle
  5. Pipe Fitter^
  6. Warped Wall*
  7. Salmon Ladder
  8. Floating Monkey Bars
  9. The Clacker
  10. Invisible Ladder

Results

Place Qualifying Place Name (Age) Profile Result Notes
1st 4th James McGrath Movie Theater Worker Clear
2nd 1st Drew Drechsel Personal Trainer Clear
3rd 11th Travis Rosen Stock Trader Clear POM Run of the Night.
4th 7th Brett Sims Cabinet Finisher Clear
5th 12th Casey Suchocki Engineering Student 9. Clacker
6th 19th Shawn Richardson Actor 9. Clacker
7th 18th Jojo Bynum Software Engineer 9. Clacker
8th 3rd Neil Craver Artist 8. Floating Monkey Bars Digest.
9th 5th Tyler Martin Gymnastics Coach 8. Floating Monkey Bars
10th 6th Chris Boehm 8. Floating Monkey Bars Digest.
11th 17th Yuri Force 8. Floating Monkey Bars All cut.
12th 23rd Mike Chick Defense Attorney 8. Floating Monkey Bars Digest.
13th 24th Alexio Gomes Motivational Speaker 8. Floating Monkey Bars Digest.
14th 9th Mack Roesch Construction Worker 8. Floating Monkey Bars Digest.
15th 13th Todd Bourgeois Physical Therapist 8. Floating Monkey Bars Digest.

Results Of Other Qualifiers

Qualifying Place Name (Age) Profile Result Notes
2nd Caleb Watson Dairy Farmer 2. Big Dipper
8th Justin Maina 7. Salmon Ladder All cut.
10th Kenneth Niemitalo Concrete Worker 2. Big Dipper Digest.
14th Reko Rivera Mobile DJ 7. Salmon Ladder Digest.
15th Danny Adair Chef 2. Big Dipper Digest.
16th Jonathan Ruiz Optician 4. Spin Cycle Digest.
20th Chad Hohn Residential Builder 7. Salmon Ladder
21st Eddy Stewart Firefighter 4. Spin Cycle
22nd Jeff Harvey 7. Salmon Ladder Digest.
25th Brent Ruffin NBA Entertainer 5. Pipefitter
26th Lucas Gomes Worship Leader 8. Floating Monkey Bars 16th Place.
27th Joey Greene 6. Warped Wall
28th Rodolfo Burgos Dentist 5. Pipefitter All cut.
29th Bobby Bohannon 2. Big Dipper Digest.
30th Chris Moore 5, Pipefitter Digest.

Indianapolis

Aired: July 25, 2016

Obstacles

  1. Floating Steps
  2. Rolling Log
  3. Fly Wheels
  4. Disk Runner
  5. Swinging Spikes
  6. Warped Wall
  7. Salmon Ladder
  8. Hourglass Drop
  9. Circuit Board
  10. Invisible Ladder

Results

Place Qualifying

Place

Name (Age) Profile Result Notes
1st 3rd Adam Arnold Clear
2nd 2nd Jake Murray Clear
3rd 5th Brian Arnold Clear
4th 6th Ian Dory Clear
5th 11th Ethan Swanson 10. Invisible Ladder
6th 8th Dan Polizzi 9. Circuit Board
7th 21st Ryan Elliot 9. Circuit Board Digest
8th 25th Meagan Martin 9. Circuit Board
9th 9th Eric Middleton 8. Hourglass Drop
10th 12th Dan Banura 8. Hourglass Drop Digest
11th 17th Tyler Smith 8. Hourglass Drop Digest
12th 13th Tyler Yamauchi 8. Hourglass Drop
13th 29th Ben Jackson 8. Hourglass Drop Digest
14th 16th Matt Wilder 8. Hourglass Drop Digest
15th 19th Andrew "Roo" Yori 8. Hourglass Drop

Results Of Other Qualifiers

Qualifying

Place

Name (Age) Profile Results Notes
1st Lorin Ball 2. Rolling Log
4th Dan Yager 2. Rolling Log Digest
7th Brandon Mears 7. Salmon Ladder Digest. 17th place
10th Theodore "TC Tronquet 5. Swinging Spikes Digest
14th Drew Knapp 2. Rolling Log
15th Zack Kemmerer 1. Floating Steps Digest
18th PJ Granger 4. Disk Runner Went Off Course
20th Kevin Hogan 2. Rolling Log Digest
22nd Jonathan Cooley 5. Swinging Spikes Digest
23rd Andrew Rowland 8. Hourglass Drop Digest. 16th place
24th Fred Thorne 5. Swinging Spikes Digest
26th Adam Stroup 3. Fly Wheels Digest
27th Alex Beinz 3. Fly Wheels Digest
28th Bryce Foley 3. Fly Wheels Digest
30th Dr. John Murray Adams 5. Swinging Spikes

See Also

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.