American Ninja Warrior 4 was the fourth season of American Ninja Warrior, which premiered on May 20th, 2012. For this season, Matt Iseman returned as the host for his third season, while Jonny Moseley and Angela Sun replaced Jimmy Smith and Alison Haislip as the co-host and sideline reporter respectively.
This season brought some major changes for the competition, compared to the past three American Ninja Warrior seasons:
- Instead of just 1 region for qualifying round (held in Los Angeles/Venice Beach), there were 6 regions for qualifying round, held in 3 different cities (making the first time that qualifying round was held outside Los Angeles/Venice Beach). Those regions were:
- Southwest region (held in Venice Beach),
- Midwest region (held in Dallas),
- Northeast region (held in Miami),
- Northwest region (held in Venice Beach),
- Midsouth region (held in Dallas), and
- Southeast region (held in Miami).
- During region qualifiers, the 30 competitors who completed the course (or made the furthest, in case of less than 30 competitors completed the course) in the fastest time advanced to region finals.
- During region finals, the 15 competitors who completed the course (or made the furthest, in case of less than 15 competitors completed the course) in the fastest time advanced to Las Vegas national finals.
- Las Vegas national finals featured a replica of SASUKE's Mount Midoriyama course, with 4 stages in all.
- Staring on this season, American Ninja Warrior is aired on NBC (along with G4 until the next season, before G4's defunction in 2014). NBC didn’t have enough money at the time and needed to air another summer show (besides America’s Got Talent). In response, G4 was able to give NBC the rights to air American Ninja Warrior, with a promise that G4 aired the episode first, since that was where the show originated.
Region Qualifiers[]
Southwest Region Qualifiers[]
Original Airdate: May 20th, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② *Log Grip
③ ^Spinning Log
④ Jump Hang
⑤ ^Devil Steps
⑥ Warped Wall
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior Seasons)
Results[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
1st | Brent Steffensen | Stuntman | Clear (0:50.10) | |
2nd | Dan Mast | Stuntman | Clear (0:53.65) | |
3rd | Remi Bakkar | Acrobat | Clear (0:54.10) | |
4th | Jesse La Flair | Stuntman/Parkour Athlete | Clear (0:54.15) | |
5th | Shane Daniels | Freeruning Coach | Clear (0:54.58) | |
6th | Paul Darnell | Stuntman | Clear (1:01.01) | |
7th | Michael "Frosti" Zernow | Professional Freerunner | Clear (1:01.52) | |
8th | Derek Nakamoto | Engineering Student | Clear (1:04.46) | Digest. |
9th | Dorian Cedars | Cheer Coach/Realtor | Clear (1:05.95) | |
10th | Rick Pitcher | Firefighter | Clear (1:06.28) | Digest. |
11th | Daron Payne | Insurance Agent | Clear (1:11.94) | Digest. |
12th | Ronnie Shalvis, Jr. | Construction Worker | Clear (1:12.54) | |
13th | Ryan Thompson | I.T. Training Specialist | Clear (1:13.97) | |
14th | Dustin Rocho | CPR Instructor | Clear (1:16.44) | Digest. |
15th | Vincent Gorby | Clear (1:17.50) | Digest. | |
16th | Ryan Cousins | 3D Artist | Clear (1:18.88) | Digest. |
17th | Joseph "Jo" Paloma | Stuntman | Clear (1:20.54) | Digest. |
18th | Kole Stevens | Navy Firearms Instructor | Clear (1:22.27) | |
19th | Chad Simpson | Film Production | Clear (1:23.73) | |
20th | Evan Dollard | Writer/Host | Clear (1:28.00) | Digest. |
21st | Will Roberts | Personal Trainer | Clear (1:32.05) | Digest. |
22nd | Dylan Curry | Clear (1:43.56) | Digest. | |
23rd | Seddrick Bassett | Clear (1:47.76) | Digest. | |
24th | Victor Rivera | Clear (1:51.15) | Digest. | |
25th | Kody Klein | Clear (1:59.89) | Digest. | |
26th | Kelvin Antoine | Forklift Operator | Clear (2:29.97) | Oldest competitor in American Ninja Warrior history to complete the region qualifiers course (at 53 years old), until Jon Stewart during American Ninja Warrior 10's Dallas qualifiers (at 56 years old). |
27th | Caine Sinclair | Stuntman | 6. Warped Wall (0:44.40) | Digest. |
28th | Matthew Conway | Environmental Scientist | 6. Warped Wall (0:45.78) | Digest. |
29th | Travis Brewer | Businessman | 6. Warped Wall (0:48.94) | Digest. |
30th | David Money | Construction Worker | 6. Warped Wall (0:49.53) |
Midwest Region Qualifiers[]
Original Airdate: May 27th, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② *Log Grip
③ Bridge of Blades
④ Jump Hang
⑤ ^Curtain Slider
⑥ Warped Wall
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior Seasons)
Results[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
1st | Andrew Karsen | Test Technician | Clear (1:00.91) | |
2nd | Matthew Derouen | Electronics Technician | Clear (1:11.94) | |
3rd | Josh Grant | Engineering Student | Clear (1:12.30) | |
4th | Stephen Volcko | Unemployed | Clear (1:18.86) | |
5th | Zach Sokoloski | High School English Teacher | Clear (1:28.28) | |
6th | Andrew Lowes | Gymnastics Instructor | Clear (1:43.97) | |
7th | Nick Kostner | Student/Motorcycle Mechanic | Clear (1:48.48) | Digest. |
8th | Kevin Arehart | Acrobat | Clear (2:01.27) | Digest. |
9th | Cade Halada | Desktop Support Technician | Clear (2:01.46) | Digest. |
10th | Adam Kezele | Actor/Delivery Man | Clear (2:07.50) | Digest. |
11th | James Hardin | Personal Trainer | Clear (2:16.86) | Hit his face at the Warped Wall. |
12th | Johnathan Morin | Youth Pastor | Clear (2:27.39) | |
13th | Jack Morgan | Gymnastics Coach | 6. Warped Wall (0:35.76) | Digest. |
14th | Eric Davies | Executive Assistant | 6. Warped Wall (0:45.73) | Digest. |
15th | James Jacoy | Construction Worker | 6. Warped Wall (0:50.23) | Digest. |
16th | Brent Haddock | 6. Warped Wall (0:50.82) | All cut. | |
17th | Darrel Robertson | Cook | 6. Warped Wall (0:53.57) | All cut. |
18th | Eric Sietsema | Network Administrator | 6. Warped Wall (0:54.50) | Digest. |
19th | Will Dodd | Cartoonist/Personal Trainer | 6. Warped Wall (0:54.85) | |
20th | Scott Robinson | Salesman | 6. Warped Wall (0:55.30) | Digest. |
21st | Arthur Skov | Sprinkler Installer | 6. Warped Wall (0:56.17) | |
22nd | Phillip Michou | Mechanic's Assistant | 6. Warped Wall (0:57.19) | |
23rd | Michael Silenzi | Student | 6. Warped Wall (0:57.39) | Digest. |
24th | David Seitz | Lifeguard | 6. Warped Wall (0:58.04) | Digest. |
25th | George Murphy | 6. Warped Wall (1:02.25) | Digest. | |
26th | Nickolas "Nick Lovin" Stephforn | Truck Driver | 6. Warped Wall (1:04.91) | Digest. |
27th | Nate Aye | Former Marine | 6. Warped Wall (1:04.94) | Digest. |
28th | Joshua Tate | Handicap Trainer | 6. Warped Wall (1:05.51) | Digest. |
29th | Matt Laessig | Internet Software Executive | 6. Warped Wall (1:05.84) | |
30th | Justin West | Technician | 6. Warped Wall (1:06.00) | Digest. |
Northeast Region Qualifiers[]
Original Airdate: June 3rd, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② *Log Grip
③ ^Bungee Bridge
④ Jump Hang
⑤ *Jumping Bars
⑥ ^Wall Lift
⑦ Warped Wall
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior Seasons)
Results[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
1st | Tim Shieff | Professional Freerunner | Clear (1:07.37) | |
2nd | Michael Needham | Golf Course Landscaper | Clear (1:20.52) | |
3rd | Chris Wilczewski | Gym Owner | Clear (1:20.70) | |
4th | Elet Hall | Freerunner | Clear (1:33.08) | |
5th | Phillip Pirollo | Clear (1:35.24) | Digest. | |
6th | Jesse Villarreal | Fisherman | Clear (1:36.04) | |
7th | Danny Johnson | Visual Effects/Motion Graphics Artist | Clear (1:38.60) | |
8th | Yosuel Garcia | Paramedic | Clear (1:41.21) | Digest. |
9th | Travis Graves | Parkour Coach | Clear (1:42.04) | |
10th | Luis Moco | Stuntman | Clear (1:47.38) | |
11th | Jamie Rahn | Artist/Physical Therapist Aide | Clear (1:52.62) | |
12th | Gabe Arnold | Clear (2:01.00) | Digest. | |
13th | Ryan Stevens | Clear (2:01.24) | Digest. | |
14th | Mike Bernardo | Firefighter | Clear (2:04.75) | Digest. |
15th | John Strzepek | Program Manager | Clear (2:06.09) | Digest. |
16th | Christopher DiGangi | Clear (2:41.91) | Digest. | |
17th | Travis Weinand | Metal Rocker | Clear (2:51.83) | Digest. |
18th | Andrew Wood | Clear (2:52.77) | Digest. | |
19th | Adam Kosak | I.T. Consultant | Clear (2:55.88) | Digest. |
20th | Khalil Uqdah | College Recruiter | 7. Warped Wall (1:00.91) | |
21st | Dan Galiczynski | Gymnastics Coach | 7. Warped Wall (1:01.67) | Digest. |
22nd | John Sapinoso | Parkour Instructor/Student | 7. Warped Wall (1:03.93) | |
23rd | Jeremy Allen | Mensa Member | 7. Warped Wall (1:15.80) | Digest. |
24th | Bryant Edwards | Sports Performance Coach | 7. Warped Wall (1:20.76) | Digest. |
25th | Michael Pericoloso | Bartender | 7. Warped Wall (1:22.28) | Digest. |
26th | Shaun Antonio | Parkour Instructor | 7. Warped Wall (1:30.76) | Digest. |
27th | Chris Swartz | 7. Warped Wall (1:32.47) | All cut. | |
28th | Matt Mings | Former Semi-pro Running Back | 7. Warped Wall (1:35.16) | Digest. |
29th | Bradley Smith, Jr. | Bank Teller | 7. Warped Wall (1:37.71) | Digest. |
30th | Brad Martin | Restaurant Manager | 7. Warped Wall (1:42.54) | Digest. |
Northwest Region Qualifiers[]
Original Airdate: June 10th, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② *Log Grip
③ ^Spinning Log
④ Jump Hang
⑤ *Pipe Slider
⑥ Warped Wall
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior Seasons)
Results[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
1st | David Campbell | Musician | Clear (0:58.55) | |
2nd | James McGrath | Ice Cream Scooper | Clear (1:01.87) | |
3rd | Travis Furlanic | Clear (1:08.37) | Digest. | |
4th | Justin Sweeney | Student | Clear (1:16.51) | |
5th | James Sclar | Former Marine/Student | Clear (1:16.91) | Digest. |
6th | Glenn Black | Electrical Engineering Student | Clear (1:23.92) | Digest. |
7th | Nathan Sausedo | Student | Clear (1:24.91) | Digest. |
8th | Josh Horsley | Route-setter at Climbing Gym | Clear (1:25.41) | |
9th | Justin Walcker | Security Guard | Clear (1:25.64) | |
10th | Brian Kretsch | Retail Associate | Clear (1:26.37) | Digest. |
11th | Gunner Bahn | Clear (1:27.28) | Digest. | |
12th | Kevan Reoli | Parkour Instructor | Clear (1:31.41) | Digest. |
13th | Nicholas Frank | Personal Trainer | Clear (1:34.70) | Digest. |
14th | J.B. Douglas | Gymnastics Coach | Clear (1:41.61) | Digest. |
15th | Kyle Cochran | Student/Cheer & Dance Coach | Clear (1:42.64) | |
16th | Patrick McGrath | Financial Analyst | Clear (1:51.84) | James McGrath's elder brother. |
17th | Brian Unger | Clear (1:56.46) | Digest. | |
18th | Angelo Dela Cruz | Paper Manufacturer | Clear (2:05.40) | Digest. |
19th | Marcus Ramos | Shoe Salesman | Clear (2:15.33) | Digest. |
20th | Michael Wenger | Clear (2:20.02) | Digest. | |
21st | Andres De La Rosa | Clear (2:20.05) | Digest. | |
22nd | Chris Miller | Facebook Employee | Clear (2:22.17) | Digest. |
23rd | Carlos Solis | Personal Trainer | Clear (2:42.00) | Digest. |
24th | Drew Howard | Clear (3:06.15) | Digest. | |
25th | Richie Wight | Clear (3:06.75) | Digest. | |
26th | Tom Hutchman | Personal Trainer | Clear (3:07.54) | |
27th | Sean Noble | Marine Biologist | 6. Warped Wall (0:53.69) | Digest. |
28th | Ben Snead | Rock Climber/Carpenter | 6. Warped Wall (0:57.36) | Digest. |
29th | Joseph Duncan | Security Guard | 6. Warped Wall (1:02.10) | All cut. |
30th | Michael Lee | Warehouser | 6. Warped Wall (1:02.19) | All cut. |
- | Ben Musholt | Physical Therapist | Clear (1:55.12) | Ben completed the region qualifiers course. However, he dislocated his shoulder while reaching the top of the Warped Wall. Therefore, he wasn't able to compete in region finals and withdrew from the competition. |
Midsouth Region Qualifiers[]
Original Airdate: June 17th, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② *Log Grip
③ Bridge of Blades
④ Jump Hang
⑤ ^Rope Junction
⑥ Warped Wall
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior Seasons)
Results[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
1st | Paul Kasemir | Software Engineer | Clear (0:53.99) | |
2nd | Jake Smith | Telecommunications Technician | Clear (0:54.32) | |
3rd | Brandon Douglass | Parkour Coach | Clear (0:59.41) | |
4th | Sat Khalsa | Marketing Specialist | Clear (1:02.91) | Digest. |
5th | Lorin Ball | Gymnastics Instructor | Clear (1:05.60) | Digest. |
6th | Josh Lobeck | Gymnastics Coach/College Student | Clear (1:07.50) | All cut. |
7th | Luke Cash | Gymnastics Coach | Clear (1:11.30) | Digest. |
8th | Joe Lobeck | Gymnastics Teacher | Clear (1:12.36) | All cut. Josh Lobeck's elder brother. |
9th | George Dunwoody | Car Stereo Installer | Clear (1:14.55) | Digest. |
10th | Jereme Sanders | Baker | Clear (1:18.60) | Digest. |
11th | Alan Connealy | Chiropractor | Clear (1:20.06) | Digest. |
12th | Ahmed Toure | Youth Rock Climbing Coach | Clear (1:20.37) | |
13th | Stephen Solt | Personal Trainer | Clear (1:24.06) | Digest. |
14th | Brian Arnold | Maintenance Director | Clear (1:30.56) | Digest. |
15th | Arnold Risvik | Machine/Fabrication Shop Owner | Clear (1:32.74) | |
16th | James Wyatt | Operations Manager | Clear (1:40.44) | All cut. |
17th | Kevin Klein | Fitness Instructor | Clear (1:40.82) | Digest. |
18th | Todd Stair | Mechanical Engineer | Clear (1:46.04) | |
19th | Josh Kronberg | Artist | Clear (1:58.87) | Digest. |
20th | Bob Pondrom | Personal Trainer | Clear (2:05.86) | Digest. |
21st | Miguel Gonzalez | Gymnastics Coach | Clear (2:08.73) | |
22nd | Tremayne Dortch | Personal Trainer | Clear (2:15.14) | |
23rd | Jaret Salas | Student | 6. Warped Wall (0:43.68) | Digest. |
24th | Angel Flores | Gymnastics Coach | 6. Warped Wall (0:44.81) | |
25th | David Cabrera | Mobile Phone Salesman | 6. Warped Wall (0:49.63) | |
26th | Nathaniel Spencer | Former Pro Golfer | 6. Warped Wall (0:50.46) | Digest. |
27th | Justin D'Avila | Stuntman | 6. Warped Wall (0:51.12) | Digest. |
28th | Michael Cusic | Salesman | 6. Warped Wall (0:51.63) | Digest. |
29th | Justin Dickstein | Firefighter | 6. Warped Wall (0:53.43) | Digest. |
30th | Erick Eischen | Computer Technician | 6. Warped Wall (0:54.88) | All cut. |
Southeast Region Qualifiers[]
Original Airdate: June 24th, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② *Log Grip
③ ^Bungee Bridge
④ Jump Hang
⑤ ^Swing Circle
⑥ ^Wall Lift
⑦ Warped Wall
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior Seasons)
Results[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
1st | David "Flip" Rodriguez | Freeruning Coach | Clear (0:57.34) | |
2nd | Drew Drechsel | Used Car Lot Marketing Manager | Clear (1:02.24) | |
3rd | Sean Morris | Promoter | Clear (1:09.79) | Digest. |
4th | Travis Rosen | Stock Market Investor | Clear (1:16.26) | |
5th | Ben Wicks | Acrobat/Entertainer | Clear (1:18.57) | |
6th | Thomas Hall | College Student | Clear (1:24.45) | Digest. |
7th | Bull Bullard | Harlem Globetrotter | Clear (1:27.55) | |
8th | William Brown | Power Plant Manager | Clear (1:28.92) | Digest. |
9th | Kamerion Wimbley | NFL Football Player | Clear (1:30.87) | |
10th | Tony Reddick | Firefighter/Paramedic | Clear (1:31.16) | |
11th | Brendan Kelly | Clear (1:33.11) | Digest. | |
12th | Toshio Sidney-Ando | Physical Therapy Student | Clear (1:34.58) | |
13th | Colton Sansum | Personal Trainer | Clear (1:36.00) | Digest. |
14th | Gabriel Cortes | Clear (1:36.36) | Digest. | |
15th | Andy Taylor | Electrician | Clear (1:42.75) | Digest. |
16th | Dante Mucherino | Body Piercer | Clear (1:46.22) | |
17th | Michael Eckert | Clear (1:47.36) | Digest. | |
18th | Adam Grossman | Navy Engineer | Clear (1:49.08) | Digest. |
19th | Logan Cruz | Paramedic | Clear (1:51.41) | Digest. |
20th | Adam Hughes | Firefighter | Clear (1:56.69) | Digest. |
21st | Kyle Stokes | Caterer | Clear (2:16.33) | Digest. |
22nd | Jared "J.J." Woods | Freerunning Instructor | 7. Warped Wall (0:51.58) | Digest. |
23rd | Amos Rendao | Parkour Instructor | 7. Warped Wall (0:54.36) | Digest. |
24th | Niko Bogucki | 7. Warped Wall (0:58.05) | All cut. | |
25th | Timothy Oliphant | 7. Warped Wall (1:04.82) | Digest. | |
26th | Paul O'Connor | Water Skier | 7. Warped Wall (1:08.86) | Digest. |
27th | Patrick Cusic | 7. Warped Wall (1:08.94) | All cut. | |
28th | Arthur Hinton | 7. Warped Wall (1:10.33) | All cut. | |
29th | Ryan Saegert | 7. Warped Wall (1:11.59) | Digest. | |
30th | Jacob Siler | Student/Gymnastics Coach | 7. Warped Wall (1:13.78) |
Region Finals[]
Southwest Region Finals[]
Original Airdate: May 21st, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② Log Grip
③ Spinning Log
④ Jump Hang
⑤ Devil Steps
⑥ Warped Wall
⑦ Salmon Ladder
⑧ ^Arm Rings
⑨ Cargo Climb
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
Results[]
Place | Qualifying Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1st | 20th | Evan Dollard | Writer/Host | Clear (3:03.99) | |
2nd | 4th | Jesse La Flair | Stuntman/Parkour Athlete | Clear (3:04.99) | |
3rd | 18th | Kole Stevens | Navy Firearms Instructor | Clear (3:07.82) | |
4th | 3rd | Remi Bakkar | Acrobat | Clear (3:12.74) | Digest. |
5th | 1st | Brent Steffensen | Stuntman | Clear (3:18.03) | |
6th | 19th | Chad Simpson | Film Production | Clear (3:20.27) | All cut. |
7th | 8th | Derek Nakamoto | Engineering Student | Clear (3:36.17) | |
8th | 9th | Dorian Cedars | Cheer Coach/Realtor | Clear (3:36.78) | Digest. |
9th | 6th | Paul Darnell | Stuntman | Clear (3:43.59) | Digest. |
10th | 2nd | Dan Mast | Stuntman | Clear (3:46.75) | |
11th | 23rd | Seddrick Bassett | Clear (4:29.48) | All cut. | |
12th | 13th | Ryan Thompson | I.T. Training Specialist | Clear (4:39.32) | |
13th | 22nd | Dylan Curry | Clear (5:09.72) | All cut. | |
14th | 12th | Ronnie Shalvis, Jr. | Construction Worker | 8. Arm Rings (1:32.05) | Digest. |
15th | 7th | Michael "Frosti" Zernow | Professional Freerunner | 8. Arm Rings (2:08.05) |
Results of Other Region Finalists[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
5th | Shane Daniels | Freeruning Coach | 7. Salmon Ladder | Digest. |
10th | Rick Pitcher | Firefighter | 6. Warped Wall | |
11th | Daron Payne | Insurance Agent | 7. Salmon Ladder | Digest. |
14th | Dustin Rocho | CPR Instructor | 4. Jump Hang | Ruptured his eardrum after falling into the water. |
15th | Vincent Gorby | 7. Salmon Ladder | Digest. | |
16th | Ryan Cousins | 3D Artist | 3. Spinning Log | |
17th | Joseph "Jo" Paloma | Stuntman | 8. Arm Rings | Digest. |
21st | Will Roberts | Personal Trainer | 3. Spinning Log | |
24th | Victor Rivera | 8. Arm Rings | Digest. | |
25th | Kody Klein | 7. Salmon Ladder | Digest. | |
26th | Kelvin Antoine | Forklift Operator | 6. Warped Wall | |
27th | Caine Sinclair | Stuntman | 8. Arm Rings | Digest. 16th place. |
28th | Matthew Conway | Environmental Scientist | 6. Warped Wall | Digest. |
29th | Travis Brewer | Businessman | 6. Warped Wall | Digest. |
30th | David Money | Construction Worker | 8. Arm Rings |
Midwest Region Finals[]
Original Airdate: May 28th, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② Log Grip
③ Bridge of Blades
④ Jump Hang
⑤ Curtain Slider
⑥ Warped Wall
⑦ Salmon Ladder
⑧ ^Lamp Grasper
⑨ Cargo Climb
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
Results[]
Place | Qualifying Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1st | 2nd | Matthew Derouen | Electronics Technician | Clear (2:25.28) | |
2nd | 1st | Andrew Karsen | Test Technician | Clear (3:15.47) | |
3rd | 13th | Jack Morgan | Gymnastics Coach | Clear (3:26.47) | Digest. |
4th | 4th | Stephen Volcko | Unemployed | Clear (3:35.97) | |
5th | 21st | Arthur Skov | Sprinkler Installer | Clear (3:45.53) | Digest. |
6th | 23rd | Michael Silenzi | Student | Clear (4:18.73) | Digest. |
7th | 26th | Nickolas "Nick Lovin" Stephforn | Truck Driver | Clear (4:30.27) | Digest. |
8th | 12th | Johnathan Morin | Youth Pastor | Clear (5:44.41) | |
9th | 20th | Scott Robinson | Salesman | 8. Lamp Grasper (1:28.12) | All cut. |
10th | 19th | Will Dodd | Cartoonist/Personal Trainer | 8. Lamp Grasper (1:32.36) | Digest. |
11th | 3rd | Joshua Grant | Engineering Student | 8. Lamp Grasper (1:43.28) | |
12th | 6th | Andrew Lowes | Gymnastics Instructor | 8. Lamp Grasper (1:53.96) | Digest. |
13th | 27th | Nate Aye | Former Marine | 8. Lamp Grasper (2:18.41) | Digest. |
14th | 7th | Nick Kostner | Student/Motorcycle Mechanic | 8. Lamp Grasper (2:54.60) | Digest. |
15th | 9th | Cade Halada | Desktop Support Technician | 8. Lamp Grasper (3:01.00) | Digest. |
Results of Other Region Finalists[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
5th | Zach Sokoloski | High School English Teacher | 6. Warped Wall | Digest. |
8th | Kevin Arehart | Acrobat | 8. Lamp Grasper | Digest. |
10th | Adam Kezele | Actor/Delivery Man | 7. Salmon Ladder | Digest. |
11th | James Hardin | Personal Trainer | 7. Salmon Ladder | Digest. |
14th | Eric Davies | Executive Assistant | 4. Jump Hang | |
15th | James Jacoy | Construction Worker | 5. Curtain Slider | Digest. |
16th | Brent Haddock | 6. Warped Wall | Digest. | |
17th | Darrel Robertson | Cook | 4. Jump Hang | His shorts touched the water while climbing down the cargo net. |
18th | Eric Sietsema | Network Administrator | 6. Warped Wall | Digest. |
22nd | Phillip Michou | Mechanic's Assistant | 8. Lamp Grasper | Digest. 16th place. |
24th | David Seitz | Lifeguard | 5. Curtain Slider | Digest. |
25th | George Murphy | 7. Salmon Ladder | All cut. | |
28th | Joshua Tate | Handicap Trainer | 4. Jump Hang | All cut. |
29th | Matt Laessig | Internet Software Executive | 6. Warped Wall | |
30th | Justin West | Technician | 7. Salmon Ladder | Digest. |
Northeast Region Finals[]
Original Airdate: June 4th, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② Log Grip
③ Bungee Bridge
④ Jump Hang
⑤ Jumping Bars
⑥ Wall Lift
⑦ Warped Wall
⑧ Salmon Ladder
⑨ ^Cycle Road
⑩ Cargo Climb
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
Results[]
Place | Qualifying Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1st | 1st | Tim Shieff | Professional Freerunner | Clear (2:43.55) | |
2nd | 10th | Luis Moco | Stuntman | Clear (2:49.35) | |
3rd | 21st | Dan Galiczynski | Gymnastics Coach | Clear (2:49.84) | Digest. |
4th | 3rd | Chris Wilczewski | Gym Owner | Clear (2:56.30) | |
5th | 4th | Elet Hall | Freerunner | Clear (3:01.84) | Digest. |
6th | 9th | Travis Graves | Parkour Coach | Clear (3:21.46) | Digest. |
7th | 6th | Jesse Villarreal | Fisherman | Clear (3:32.70) | |
8th | 16th | Christopher DiGangi | Clear (4:07.20) | Digest. | |
9th | 18th | Andrew Wood | 8. Salmon Ladder (1:31.60) | Digest. | |
10th | 7th | Danny Johnson | Visual Effects/Motion Graphics Artist | 8. Salmon Ladder (1:32.50) | |
11th | 29th | Bradley Smith, Jr. | Bank Teller | 8. Salmon Ladder (1:45.11) | Digest. |
12th | 5th | Phillip Pirollo | 8. Salmon Ladder (2:05.48) | Digest. | |
13th | 22nd | John Sapinoso | Parkour Instructor/Student | 7. Warped Wall (1:02.03) | Digest. |
14th | 28th | Matt Mings | Former Semi-pro Running Back | 7. Warped Wall (1:09.77) | Digest. |
15th | 25th | Michael Pericoloso | Bartender | 7. Warped Wall (1:17.90) | Digest. |
Results of Other Region Finalists[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
2nd | Michael Needham | Golf Course Landscaper | 1. Quad Steps | |
8th | Yosuel Garcia | Paramedic | 5. Jumping Bars | Digest. |
11th | Jamie Rahn | Artist/Physical Therapist Aide | 5. Jumping Bars | 16th place. |
12th | Gabe Arnold | 5. Jumping Bars | Digest. | |
13th | Ryan Stevens | 5. Jumping Bars | Digest. | |
14th | Mike Bernardo | Firefighter | 5. Jumping Bars | Digest. |
15th | John Strzepek | Program Manager | 5. Jumping Bars | |
17th | Travis Weinand | Metal Rocker | 5. Jumping Bars | Digest. |
19th | Adam Kosak | IT Consultant | 5. Jumping Bars | Digest. |
20th | Khalil Uqdah | College Recruiter | 3. Bungee Bridge | All cut. |
23rd | Jeremy Allen | Mensa Member | 5. Jumping Bars | Digest. |
24th | Bryant Edwards | Sports Performance Coach | 5. Jumping Bars | Digest. |
26th | Shaun Antonio | Parkour Instructor | 5. Jumping Bars | All cut. |
27th | Chris Swartz | 5. Jumping Bars | All cut. | |
30th | Brad Martin | Restaurant Manager | 5. Jumping Bars | All cut. |
Northwest Region Finals[]
Original Airdate: June 11th, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② Log Grip
③ Spinning Log
④ Jump Hang
⑤ Devil Steps
⑥ Warped Wall
⑦ Salmon Ladder
⑧ ^Arm Rings
⑨ Cargo Climb
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
Results[]
Place | Qualifying Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1st | 2nd | James McGrath | Ice Cream Scooper | Clear (2:12.21) | |
2nd | 3rd | Travis Furlanic | Clear (2:28.56) | Digest. | |
3rd | 1st | David Campbell | Musician | Clear (2:43.70) | |
4th | 27th | Sean Noble | Marine Biologist | Clear (3:16.51) | Digest. |
5th | 15th | Kyle Cochran | Student/Cheer & Dance Coach | Clear (3:19.32) | |
6th | 4th | Justin Sweeney | Student | Clear (3:25.44) | Digest. |
7th | 8th | Josh Horsley | Route-setter at Climbing Gym | Clear (3:48.76) | Digest. |
8th | 7th | Nathan Sausedo | Student | Clear (3:49.41) | All cut. |
9th | 9th | Justin Walcker | Security Guard | Clear (3:57.92) | Digest. |
10th | 14th | J.B. Douglas | Gymnastics Coach | Clear (3:59.35) | All cut. |
11th | 12th | Kevan Reoli | Parkour Instructor | Clear (4:12.37) | All cut. |
12th | 28th | Ben Snead | Rock Climber/Carpenter | Clear (4:44.05) | Digest. |
13th | 10th | Brian Kretsch | Retail Associate | Clear (5:07.02) | All cut. |
14th | 11th | Gunner Bahn | Clear (5:14.94) | All cut. | |
15th | 16th | Patrick McGrath | Financial Analyst | Clear (6:03.58) | Digest. |
Results of Other Region Finalists[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
5th | James Sclar | Former Marine/Student | 7. Salmon Ladder | James completed the Salmon Ladder and fell at the Arm Rings. However, during the review, it was revealed that he grabbed the left side of the rungs while attempting the Salmon Ladder. Therefore, he was disqualified and the Salmon Ladder was marked as the falling obstacle. |
6th | Glenn Black | Electrical Engineering Student | 1. Quad Steps | Digest. |
13th | Nicholas Frank | Personal Trainer | 6. Warped Wall | Digest. |
17th | Brian Unger | 6. Warped Wall | Digest. | |
18th | Angelo Dela Cruz | Paper Manufacturer | 1. Quad Steps | All cut. |
19th | Marcus Ramos | Shoe Salesman | 8. Arm Rings | |
20th | Michael Wenger | 5. Devil Steps | Digest. | |
21st | Andres De La Rosa | Clear (6:40.10) | All cut. 16th place. | |
22nd | Chris Miller | Facebook Employee | 5. Devil Steps | Digest. |
23rd | Carlos Solis | Personal Trainer | 3. Spinning Log | |
24th | Drew Howard | 1. Quad Steps | Digest. | |
25th | Richie Wight | 5. Devil Steps | Digest. | |
26th | Tom Hutchman | Personal Trainer | 3. Spinning Log | |
29th | Joseph Duncan | Security Guard | 3. Spinning Log | |
30th | Michael Lee | Warehouser | 2. Log Grip | Digest. |
Midsouth Region Finals[]
Original Airdate: June 18th, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② Log Grip
③ Bridge of Blades
④ Jump Hang
⑤ Rope Junction
⑥ Warped Wall
⑦ Salmon Ladder
⑧ ^Lamp Grasper
⑨ Cargo Climb
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
Results[]
Place | Qualifying Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1st | 1st | Paul Kasemir | Software Engineer | Clear (2:23.22) | |
2nd | 3rd | Brandon Douglass | Parkour Coach | Clear (2:29.41) | |
3rd | 14th | Brian Arnold | Maintenance Director | Clear (2:30.72) | Digest. |
4th | 23rd | Jaret Salas | Student | Clear (2:43.41) | Digest. |
5th | 17th | Kevin Klein | Fitness Instructor | Clear (2:56.28) | Digest. |
6th | 4th | Sat Khalsa | Marketing Specialist | Clear (2:56.90) | |
7th | 12th | Ahmed Toure | Youth Rock Climbing Coach | Clear (2:59.70) | |
8th | 6th | Josh Lobeck | Gymnastics Coach/College Student | Clear (3:04.64) | |
9th | 5th | Lorin Ball | Gymnastics Instructor | Clear (3:20.52) | Digest. |
10th | 2nd | Jake Smith | Telecommunications Technician | Clear (3:45.40) | |
11th | 20th | Bob Pondrom | Personal Trainer | Clear (3:48.06) | |
12th | 26th | Nathaniel Spencer | Former Pro Golfer | Clear (3:50.80) | Digest. |
13th | 16th | James Wyatt | Operations Manager | Clear (3:57.82) | |
14th | 22nd | Tremayne Dortch | Personal Trainer | Clear (5:19.63) | Digest. |
15th | 11th | Alan Connealy | Chiropractor | 8. Lamp Grasper (1:38.11) |
Results of Other Region Finalists[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
7th | Luke Cash | Gymnastics Coach | 7. Salmon Ladder | Digest. |
8th | Joe Lobeck | Gymnastics Teacher | 8. Lamp Grasper | 16th place. |
9th | George Dunwoody | Car Stereo Installer | 5. Rope Junction | |
10th | Jereme Sanders | Baker | 8. Lamp Grasper | Digest. |
13th | Stephen Solt | Personal Trainer | 8. Lamp Grasper | Digest. |
15th | Arnold Risvik | Machine/Fabrication Shop Owner | 7. Salmon Ladder | |
18th | Todd Stair | Mechanical Engineer | 4. Jump Hang | |
19th | Josh Kronberg | Artist | 6. Warped Wall | Digest. |
21st | Miguel Gonzalez | Gymnastics Coach | 7. Salmon Ladder | |
24th | Angel Flores | Gymnastics Coach | 6. Warped Wall | |
25th | David Cabrera | Mobile Phone Salesman | 6. Warped Wall | |
27th | Justin D'Avila | Stuntman | 8. Lamp Grasper | Digest. |
28th | Michael Cusic | Salesman | 7. Salmon Ladder | Digest. |
29th | Justin Dickstein | Firefighter | 6. Warped Wall | Digest. |
30th | Erick Eischen | Computer Technician | 7. Salmon Ladder |
Southeast Region Finals[]
Original Airdate: June 25th, 2012.
Obstacles[]
① Quad Steps
② Log Grip
③ Bungee Bridge
④ Jump Hang
⑤ Swing Circle
⑥ Wall Lift
⑦ Warped Wall
⑧ Salmon Ladder
⑨ ^Cycle Road
⑩ Cargo Climb
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
Results[]
Place | Qualifying Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1st | 1st | David "Flip" Rodriguez | Freeruning Coach | Clear (2:02.55) | |
2nd | 2nd | Drew Drechsel | Used Car Lot Marketing Manager | Clear (2:04.10) | |
3rd | 4th | Travis Rosen | Stock Market Investor | Clear (2:12.44) | Digest. |
4th | 22nd | Jared "J.J." Woods | Freeruning Instructor | Clear (2:19.19) | Digest. |
5th | 17th | Michael Eckert | Clear (2:20.96) | All cut. | |
6th | 7th | Bull Bullard | Harlem Globetrotter | Clear (2:27.41) | |
7th | 3rd | Sean Morris | Promoter | Clear (2:31.34) | Digest. |
8th | 8th | William Brown | Power Plant Manager | Clear (2:38.53) | All cut. |
9th | 6th | Thomas Hall | College Student | Clear (2:52.81) | Digest. |
10th | 11th | Brendan Kelly | Clear (2:53.74) | All cut. | |
11th | 15th | Andy Taylor | Electrician | Clear (2:58.30) | Digest. |
12th | 18th | Adam Grossman | Navy Engineer | Clear (3:01.12) | All cut. |
13th | 24th | Niko Bogucki | Clear (3:27.19) | All cut. | |
14th | 10th | Tony Reddick | Firefighter/Paramedic | Clear (3:28.50) | Digest. |
15th | 26th | Paul O'Connor | Water Skier | Clear (3:29.01) | All cut. |
Results of Other Region Finalists[]
Place | Name | Profile | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
5th | Ben Wicks | Acrobat/Entertainer | 9. Cycle Road | |
9th | Kamerion Wimbley | NFL Football Player | Clear (4:25.08) | 16th place. |
12th | Toshio Sidney-Ando | Physical Therapy Student | 8. Salmon Ladder | |
13th | Colton Sansum | Personal Trainer | 8. Salmon Ladder | Digest. |
14th | Gabriel Cortes | 1. Quad Steps | All cut. | |
16th | Dante Mucherino | Body Piercer | 8. Salmon Ladder | All cut. |
19th | Logan Cruz | Paramedic | 9. Cycle Road | Digest. |
20th | Adam Hughes | Firefighter | 5. Swing Circle | |
21st | Kyle Stokes | Caterer | 7. Warped Wall | Digest. |
23rd | Amos Rendao | Parkour Instructor | 3. Bungee Bridge | |
25th | Timothy Oliphant | 7. Warped Wall | Digest. | |
27th | Patrick Cusic | Clear (4:35.22) | Digest. 18th place. | |
28th | Arthur Hinton | 1. Quad Steps | Digest. | |
29th | Ryan Saegert | Clear (4:26.66) | Digest. 17th place. | |
30th | Jacob Siler | Student/Gymnastics Coach | 7. Warped Wall | Digest. |
Las Vegas National Finals[]
Each competitor who competed in Las Vegas national finals must wear clothes/attributes that represented his/her respective qualifying region.
Southwest | Midwest | Northeast | Northwest | Midsouth | Southeast |
Stage One[]
Original Airdate: July 8th, 2012; July 9th, 2012; July 16th, 2012.
Obstacles[]
① ^Step Slider
② ^Rolling Log
③ ^Giant Swing
④ ^Jumping Spider
⑤ ^Half Pipe Attack
⑥ +Warped Wall
⑦ ^Spinning Bridge
⑧ ^Final Climb (Tarzan Rope + Rope Ladder fusion)
Time limit: 130 seconds.
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
+ - Modified Obstacle (Compared to American Ninja Warrior 4's Region Qualifiers/Finals Course)
Results[]
Name | Region | Rank | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
Cade Halada | Midwest | 15th | 4. Jumping Spider | |
Michael "Frosti" Zernow | Southwest | 15th | 4. Jumping Spider | |
Tom Hutchman | Northwest | Wildcard | 3. Giant Swing | |
Matt Mings | Northeast | 14th | 4. Jumping Spider | Digest. |
Brian Kretsch | Northwest | 13th | 4. Jumping Spider | Digest. |
Dylan Curry | Southwest | 13th | 4. Jumping Spider | Digest. |
Andres De La Rosa | Northwest | 16th (Replacement for Patrick McGrath) | 4. Jumping Spider | Digest. |
Ron Shalvis, Sr. | Southwest | Wildcard | 4. Jumping Spider | Digest. |
Ronnie Shalvis, Jr. | Southwest | 14th | 4. Jumping Spider | |
Paul O'Connor | Southeast | 15th | 5. Half Pipe Attack | |
James Wyatt | Midsouth | 13th | 5. Half Pipe Attack | |
Tony Reddick | Southeast | 14th | 3. Giant Swing | Digest. |
Nate Aye | Midwest | 13th | 3. Giant Swing | Digest. |
Alan Connealy | Midsouth | 15th | 5. Half Pipe Attack | Digest. |
Tremayne Dortch | Midsouth | 14th | 5. Half Pipe Attack | Digest. |
Marcus Ramos | Northwest | Replacement for Travis Furlanic | 3. Giant Swing | |
Natalie Strasser | Southwest | Wildcard | 2. Rolling Log | |
Ben Wicks | Southeast | Replacement for Andy Taylor | 6. Warped Wall | Digest. Timed out. |
John Sapinoso | Northeast | 13th | 6. Warped Wall | Digest. Timed out. |
Ryan Saegert | Southeast | 17th (Wildcard) | 6. Warped Wall | Digest. Timed out. |
Patrick Cusic | Southeast | 18th (Wildcard) | 6. Warped Wall | Digest. Timed out. |
Gunner Bahn | Northwest | 14th | 5. Half Pipe Attack | |
Nathaniel Spencer | Midsouth | 12th | Clear (00.00 seconds left) | |
Michael Pericoloso | Northeast | 15th | 5. Half Pipe Attack | Digest. |
Nick Kostner | Midwest | 14th | 8. Final Climb | Digest. Timed out at the Rope Ladder. |
Andrew Lowes | Midwest | 12th | 7. Spinning Bridge | Digest. |
Phillip Pirollo | Northeast | 12th | 7. Spinning Bridge | |
David Money | Southwest | 17th (Replacement for Sedrick Bassett) | 8. Final Climb | Timed out after reaching the Rope Ladder. |
Bradley Smith, Jr. | Northeast | 11th | 4. Jumping Spider | |
Joshua Grant | Midwest | 11th | 7. Spinning Bridge | |
Ben Snead | Northwest | 12th | Clear (22.98 seconds left) | |
Niko Bogucki | Southeast | 13th | 6. Warped Wall | Digest. Timed out. |
Adam Grossman | Southeast | 12th | 3. Giant Swing | Digest. |
Danny Johnson | Northeast | 10th | Clear (27.69 seconds left) | Digest. |
Will Dodd | Midwest | 10th | Clear (07.77 seconds left) | Digest. |
Kevan Reoli | Northwest | 11th | 2. Rolling Log | |
Bob Pondrom | Midsouth | 11th | 3. Giant Swing | |
Ryoga Vee | Northwest | Wildcard | 6. Warped Wall | Timed out. |
Andrew Wood | Northeast | 9th | 1. Step Slider | Digest. |
Scott Robinson | Midwest | 9th | 4. Jumping Spider | Digest. |
Brendan Kelly | Southeast | 10th | 4. Jumping Spider | |
Dan Mast | Southwest | 10th | 5. Half Pipe Attack | |
Paul Darnell | Southwest | 9th | Clear (25.02 seconds left) | |
Ryan Thompson | Southwest | 12th | 5. Half Pipe Attack | |
Thomas Hall | Southeast | 9th | 7. Spinning Bridge | Digest. |
J.B. Douglas | Northwest | 10th | Clear (12.50 seconds left) | Digest. |
Jake Smith | Midsouth | 10th | 6. Warped Wall | Timed out. |
Dorian Cedars | Southwest | 8th | 8. Final Climb | Timed out before hitting the buzzer. |
Justin Walcker | Northwest | 9th | 4. Jumping Spider | |
Joyce Shahboz | Southeast | Wildcard | 2. Rolling Log | |
Jesse Villarreal | Northeast | 7th | 7. Spinning Bridge | |
Christopher DiGangi | Northeast | 8th | 4. Jumping Spider | Digest. |
Chad Simpson | Southwest | 6th | 4. Jumping Spider | Digest. |
Nathan Sausedo | Northwest | 8th | 2. Rolling Log | Digest. |
Nickolas "Nick Lovin" Stephforn | Midwest | 7th | 7. Spinning Bridge | |
Sean Morris | Southeast | 7th | 7. Spinning Bridge | |
Michael Silenzi | Midwest | 6th | 6. Warped Wall | Digest. Timed out. |
Josh Horsley | Northwest | 7th | 6. Warped Wall | Digest. Timed out. |
Travis Graves | Northeast | 6th | 7. Spinning Bridge | Digest. |
Johnathan Morin | Midwest | 8th | 4. Jumping Spider | |
Lorin Ball | Midsouth | 9th | Clear (33.13 seconds left) | |
Risa Scott | Midsouth | Wildcard | 1. Step Slider | Digest. |
William Brown | Southeast | 8th | 4. Jumping Spider | Digest. Failed at the Spider Walk portion of the obstacle. |
Sat Khalsa | Midsouth | 6th | 7. Spinning Bridge | Digest. |
Josh Lobeck | Midsouth | 8th | Clear (03.92 seconds left) | Digest. |
Ahmed Toure | Midsouth | 7th | Clear (22.07 seconds left) | |
Bull Bullard | Southeast | 6th | 8. Final Climb | Timed out at the Rope Ladder. |
Derek Nakamoto | Southwest | 7th | Clear (35.80 seconds left) | |
Kevin Klein | Midsouth | 5th | 4. Jumping Spider | |
Stephen Volcko | Midwest | 4th | 4. Jumping Spider | |
Michael Eckert | Southeast | 5th | 4. Jumping Spider | Digest. |
Arthur Skov | Midwest | 5th | 4. Jumping Spider | Digest. |
Selena Laniel | Southwest | Wildcard | 4. Jumping Spider | |
Remi Bakkar | Southwest | 4th | Clear (19.02 seconds left) | |
Jaret Salas | Midsouth | 4th | 6. Warped Wall | Digest. Timed out. |
Justin Sweeney | Northwest | 6th | 7. Spinning Bridge | Digest. |
Jared "J.J." Woods | Southeast | 4th | 5. Half Pipe Attack | |
Kelvin Antoine | Southwest | Wildcard | 3. Giant Swing | Lost his balance at the landing and went off the course. |
Elet Hall | Northeast | 5th | Clear (24.00 seconds left) | Digest. |
Chris Wilczewski | Northeast | 4th | Clear (08.74 seconds left) | Digest. |
Brent Steffensen | Southwest | 5th | Clear (29.00 seconds left) | |
Dan Galiczynski | Northeast | 3rd | 4. Jumping Spider | Digest. |
Jack Morgan | Midwest | 3rd | 3. Giant Swing | Digest. |
Sean Noble | Northwest | 4th | Clear (16.80 seconds left) | Digest. |
Kyle Cochran | Northwest | 5th | 7. Spinning Bridge | |
Travis Rosen | Southeast | 3rd | Clear (19.00 seconds left) | Digest. |
Brian Arnold | Midsouth | 3rd | Clear (11.84 seconds left) | Digest. |
Kole Stevens | Southwest | 3rd | Clear (27.67 seconds left) | |
Andrew Karsen | Midwest | 2nd | 5. Half Pipe Attack | |
Luis Moco | Northeast | 2nd | 6. Warped Wall | Timed out. Re-injured his knee at the Giant Swing and Jumping Spider. |
Jesse La Flair | Southwest | 2nd | 4. Jumping Spider | Digest. |
Drew Drechsel | Southeast | 2nd | Clear (23.92 seconds left) | |
Brandon Douglass | Midsouth | 2nd | Clear (16.82 seconds left) | Digest. |
David Campbell | Northwest | 3rd | 7. Spinning Bridge | |
Evan Dollard | Southwest | 1st | Clear (11.90 seconds left) | |
Matthew Derouen | Midwest | 1st | 1. Step Slider | Digest. |
James McGrath | Northwest | 1st | Clear (18.39 seconds left) | Digest. |
Tim Shieff | Northeast | 1st | 7. Spinning Bridge | |
Paul Kasemir | Midsouth | 1st | Clear (21.71 seconds left) | |
David "Flip" Rodriguez | Southeast | 1st | Clear (18.34 seconds left) | |
Seddrick Bassett | Southwest | 11th | Withdrew | Did not compete. |
Travis Furlanic | Northwest | 2nd | Withdrew | Did not compete. |
Patrick McGrath | Northwest | 15th | Withdrew | Did not compete. |
Andy Taylor | Southeast | 11th | Withdrew | Did not compete. |
Stage Two[]
Original Airdate: July 23rd, 2012.
Obstacles[]
① ^Slider Drop
② ^Double Salmon Ladder
③ *Unstable Bridge
④ ^Balance Tank
⑤ ^Metal Spin
⑥ +Wall Lift
Time limit: 105 seconds.
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior Seasons)
+ - Modified Obstacle (Compared to American Ninja Warrior 4's Region Qualifiers/Finals Course)
Results[]
Name | Region | Rank | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
Nathaniel Spencer | Midsouth | 12th | 2. Double Salmon Ladder | |
Chris Wilczewski | Northeast | 4th | 1. Slider Drop | |
Will Dodd | Midwest | 10th | 2. Double Salmon Ladder | Digest. |
Sean Noble | Northwest | 4th | 3. Unstable Bridge | Fell at the dismount. |
Brian Arnold | Midsouth | 3rd | 4. Balance Tank | |
Evan Dollard | Southwest | 1st | 2. Double Salmon Ladder | |
J.B. Douglas | Northwest | 10th | 3. Unstable Bridge | Digest. Transition to the second plank. |
Brandon Douglass | Midsouth | 2nd | 3. Unstable Bridge | The grip gave out at the end of the first plank. |
Travis Rosen | Southeast | 3rd | 4. Balance Tank | |
Josh Lobeck | Midsouth | 8th | 2. Double Salmon Ladder | Digest |
Paul Kasemir | Midsouth | 1st | 5. Metal Spin | |
Ben Snead | Northwest | 12th | 2. Double Salmon Ladder | Digest. |
Elet Hall | Northeast | 5th | 3. Unstable Bridge | Digest. Transition to the second plank. |
James McGrath | Northwest | 1st | 1. Slider Drop | |
Remi Bakkar | Southwest | 4th | 2. Double Salmon Ladder | |
Drew Drechsel | Southeast | 2nd | 3. Unstable Bridge | Fell at the dismount. |
Ahmed Toure | Midsouth | 7th | 4. Balance Tank | |
Danny Johnson | Northeast | 10th | 2. Double Salmon Ladder | Digest. |
Brent Steffensen | Southwest | 5th | Clear (00.03 seconds left) | |
Kole Stevens | Southwest | 3rd | 1. Slider Drop | Digest. |
David "Flip" Rodriguez | Southeast | 1st | 4. Balance Tank | |
Lorin Ball | Midsouth | 9th | 2. Double Salmon Ladder | Digest. |
Paul Darnell | Southwest | 9th | 3. Unstable Bridge | The grip gave out at the end of the first plank. |
Derek Nakamoto | Southwest | 7th | 5. Metal Spin |
Trivia[]
- No one could actually complete Stage Two. However, as the producers wanted someone to attempt Stage Three, the only person to reach the Wall Lift, Brent Steffensen, moved on despite timing out on the obstacle. While the official results state that he did complete the obstacle and finished with 0:00.03 on the clock, he had actually timed out a split second outside of the time limit - had he actually hit the buzzer in time, the lights at the end of Stage Two would have turned blue rather than stayed red.
Stage Three[]
Original Airdate: July 23rd, 2012.
Obstacles[]
① ^Roulette Cylinder
② ^Doorknob Grasper
③ ^Floating Boards
④ ^Ultimate Cliffhanger
⑤ ^Bungee Rope Climb
⑥ ^Hang Climb
⑦ ^Spider Flip
⑧ ^Flying Bar
^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
Results[]
Name | Region | Rank | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
Brent Steffensen | Southwest | 5th | 6. Hang Climb | First American to complete the Ultimate Cliffhanger. Last Man Standing. |
Stage Four[]
Obstacles[]
① Rope Climb (77 feet)
Time limit: 30 seconds.
Results[]
Name | Region | Rank | Result | Notes |
---|---|---|---|---|
Stage Not Attempted. |
External Links[]
|