No edit summary |
(Adding categories) |
||
(16 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
[[File:UvTW2_Logo.jpg|thumb|276px]] |
[[File:UvTW2_Logo.jpg|thumb|276px]] |
||
− | '''American Ninja Warrior: USA vs |
+ | '''American Ninja Warrior: USA vs The World 2''' was the third installment of American Ninja Warrior's international tournament, which was premiered on January 31st, 2016. |
==Competitors== |
==Competitors== |
||
Line 9: | Line 9: | ||
As the reigning champion of the [[American Ninja Warrior: USA vs. The World|previous tournament]], Team Europe only changed 2 competitors, with [[Tim Champion]] (United Kingdom) and [[Alexander Mars]] (Sweden) made their American Ninja Warrior's international tournament debut. |
As the reigning champion of the [[American Ninja Warrior: USA vs. The World|previous tournament]], Team Europe only changed 2 competitors, with [[Tim Champion]] (United Kingdom) and [[Alexander Mars]] (Sweden) made their American Ninja Warrior's international tournament debut. |
||
− | Interestingly, among the |
+ | Interestingly, among the 16 competitors who competed on this tournament, 3 of them had recently achieved [[Kanzenseiha|kanzenseiha/total victory]] in 2015 ([[Morimoto Yūsuke]] in [[SASUKE 31]], [[Geoff Britten]] and [[Isaac Caldiero]] on [[American Ninja Warrior 7]]). |
{| class="wikitable" width="100%" |
{| class="wikitable" width="100%" |
||
Line 43: | Line 43: | ||
*From Stage One to Stage Three, there were 3 heats in each stage. |
*From Stage One to Stage Three, there were 3 heats in each stage. |
||
*Each heat consisted of 3 competitors (1 competitor from each team). |
*Each heat consisted of 3 competitors (1 competitor from each team). |
||
− | *In each heat, the competitor who completed the course (or made the furthest) in the fastest time would receive points: 1 point for each heat in Stage One, 2 points for each heat in Stage Two, and 3 points for each heat in Stage Three. |
+ | *In each heat, the competitor who completed the course (or made the furthest) in the fastest time would receive points for his respective team: 1 point for each heat in Stage One, 2 points for each heat in Stage Two, and 3 points for each heat in Stage Three. |
*The points would be cumulated among those three stages, and the team who got the highest points would be the champion of the tournament. |
*The points would be cumulated among those three stages, and the team who got the highest points would be the champion of the tournament. |
||
− | *If there were at least 2 teams who got the same highest points, those teams would |
+ | *If there were at least 2 teams who got the same highest points, those teams would send one member each to scale the Stage Four tower. Whoever reached the top of the tower in the fastest time, his respective team would be the champion of the tournament. |
*There was no time limit to complete the stages (Stage One to Stage Four). |
*There was no time limit to complete the stages (Stage One to Stage Four). |
||
Line 51: | Line 51: | ||
===Obstacles=== |
===Obstacles=== |
||
① [[Piston Road]]<br /> |
① [[Piston Road]]<br /> |
||
− | ② [[ |
+ | ② [[Propeller Bar]]<br /> |
③ [[Silk Slider]]<br /> |
③ [[Silk Slider]]<br /> |
||
④ [[Jumping Spider]]<br /> |
④ [[Jumping Spider]]<br /> |
||
Line 107: | Line 107: | ||
|- |
|- |
||
|style="background-color:#001f4b;" |Team USA |
|style="background-color:#001f4b;" |Team USA |
||
− | |Kevin Bull |
+ | |Kevin Bull |
|4. Jumping Spider |
|4. Jumping Spider |
||
| |
| |
||
Line 273: | Line 273: | ||
④ [[Ultimate Cliffhanger]]<br /> |
④ [[Ultimate Cliffhanger]]<br /> |
||
⑤ [[Pole Grasper]]<br /> |
⑤ [[Pole Grasper]]<br /> |
||
− | ⑥ [[ |
+ | ⑥ [[Hang Climb]]<br /> |
⑦ [[Area 51]]<br /> |
⑦ [[Area 51]]<br /> |
||
⑧ [[Flying Bar]]<br /> |
⑧ [[Flying Bar]]<br /> |
||
Line 301: | Line 301: | ||
|Kawaguchi Tomohiro |
|Kawaguchi Tomohiro |
||
|2. Doorknob Grasper |
|2. Doorknob Grasper |
||
− | |Fell trying to make the dismount from the fourth doorknob to the landing platform. |
+ | |Fell while trying to make the dismount from the fourth doorknob to the landing platform. |
|} |
|} |
||
Line 320: | Line 320: | ||
|- |
|- |
||
|style="background-color:#880000;" |Team Japan |
|style="background-color:#880000;" |Team Japan |
||
− | |Matachi Ryo |
+ | |Matachi Ryo |
|7. Area 51 |
|7. Area 51 |
||
| |
| |
||
Line 341: | Line 341: | ||
|style="background-color:#880000;" |Team Japan |
|style="background-color:#880000;" |Team Japan |
||
|Morimoto Yūsuke |
|Morimoto Yūsuke |
||
− | |style="background-color: #BC8A1F;" |Clear ( |
+ | |style="background-color: #BC8A1F;" |Clear (6:29.38) |
| |
| |
||
| rowspan="3" style="background-color: #001f4b;"|Team USA |
| rowspan="3" style="background-color: #001f4b;"|Team USA |
||
Line 347: | Line 347: | ||
|style="background-color:#00550a;" |Team Europe |
|style="background-color:#00550a;" |Team Europe |
||
|Sean McColl |
|Sean McColl |
||
− | |style="background-color: #BC8A1F;" |Clear ( |
+ | |style="background-color: #BC8A1F;" |Clear (5:42.25) |
| |
| |
||
|- |
|- |
||
|style="background-color:#001f4b;" |Team USA |
|style="background-color:#001f4b;" |Team USA |
||
|Isaac Caldiero |
|Isaac Caldiero |
||
− | |style="background-color: #BC8A1F;" |Clear ( |
+ | |style="background-color: #BC8A1F;" |Clear (4:28.84) |
+ | |POM Run of the Night. |
||
− | | |
||
|} |
|} |
||
Line 378: | Line 378: | ||
{|class="wikitable" width="100%" |
{|class="wikitable" width="100%" |
||
|- |
|- |
||
− | | colspan = "4" style="background-color: #001f4b;"|American Ninja Warrior: USA vs. The World 2 champion: |
+ | | colspan = "4" style="background-color: #001f4b;"|'''American Ninja Warrior: USA vs. The World 2 champion: Team USA''' |
|} |
|} |
||
+ | [[Category:American Ninja Warrior 7]] |
||
+ | [[Category:International Tournaments]] |
Revision as of 14:19, 23 October 2019
American Ninja Warrior: USA vs The World 2 was the third installment of American Ninja Warrior's international tournament, which was premiered on January 31st, 2016.
Competitors
Due to incredible results from American Ninja Warrior 7, all members of Team USA from the previous tournament were changed, with 5 competitors made their American Ninja Warrior's international tournament debut, including Geoff Britten and Isaac Caldiero, the first two competitors to achieve total victory in American Ninja Warrior history. However, during the taping of Stage Two, Geoff Britten suddenly suffered a high fever (about 103 degrees Fahrenheit/39.4 degrees Celsius), and wasn't able to compete for the rest of the tournament. Therefore, Joe Moravsky took his place as member of Team USA.
Due to poor results from 2 previous American Ninja Warrior's international tournaments (USA vs. Japan and USA vs. The World), Team Japan had changed 3 out of 5 competitors from the previous tournament, with Takahashi Kenji, Kawaguchi Tomohiro, and Hioki Masashi made their American Ninja Warrior's international tournament debut.
As the reigning champion of the previous tournament, Team Europe only changed 2 competitors, with Tim Champion (United Kingdom) and Alexander Mars (Sweden) made their American Ninja Warrior's international tournament debut.
Interestingly, among the 16 competitors who competed on this tournament, 3 of them had recently achieved kanzenseiha/total victory in 2015 (Morimoto Yūsuke in SASUKE 31, Geoff Britten and Isaac Caldiero on American Ninja Warrior 7).
Team USA | Team Japan | Team Europe |
---|
|
|
Competition Format
The competition worked as followed:
- From Stage One to Stage Three, there were 3 heats in each stage.
- Each heat consisted of 3 competitors (1 competitor from each team).
- In each heat, the competitor who completed the course (or made the furthest) in the fastest time would receive points for his respective team: 1 point for each heat in Stage One, 2 points for each heat in Stage Two, and 3 points for each heat in Stage Three.
- The points would be cumulated among those three stages, and the team who got the highest points would be the champion of the tournament.
- If there were at least 2 teams who got the same highest points, those teams would send one member each to scale the Stage Four tower. Whoever reached the top of the tower in the fastest time, his respective team would be the champion of the tournament.
- There was no time limit to complete the stages (Stage One to Stage Four).
Stage One
Obstacles
① Piston Road
② Propeller Bar
③ Silk Slider
④ Jumping Spider
⑤ Sonic Curve
⑥ Warped Wall
⑦ Coin Flip
⑧ Flying Triple Swing
Results
Heat 1
Team | Name | Result | Notes | Winning Team |
---|---|---|---|---|
Team USA | Isaac Caldiero | 4. Jumping Spider | Team USA | |
Team Japan | Matachi Ryo | 4. Jumping Spider | Completed the Silk Slider slower than Isaac Caldiero. | |
Team Europe | Alexander Mars | 4. Jumping Spider | Completed the Silk Slider slower than Isaac Caldiero. |
Heat 2
Team | Name | Result | Notes | Winning Team |
---|---|---|---|---|
Team Europe | Tim Champion | 8. Flying Triple Swing | Transition to Rope Ladder. | Team Europe |
Team Japan | Takahashi Kenji | 2. Propeller Bar | ||
Team USA | Kevin Bull | 4. Jumping Spider |
Heat 3
Team | Name | Result | Notes | Winning Team |
---|---|---|---|---|
Team Japan | Morimoto Yūsuke | 4. Jumping Spider | Team USA | |
Team Europe | Tim Shieff | Clear (1:25.33) | ||
Team USA | Drew Drechsel | Clear (1:18.61) |
Standings After Stage One
Place | Team | Total Points |
---|---|---|
1st | Team USA | 2 points |
2nd | Team Europe | 1 point |
3rd | Team Japan | 0 points |
Stage Two
Obstacles
① Rope Jungle
② Double Salmon Ladder
③ Unstable Bridge
④ Butterfly Wall
⑤ Roulette Row
⑥ Wall Lift
Results
Heat 1
Team | Name | Result | Notes | Winning Team |
---|---|---|---|---|
Team Europe | Stefano Ghisolfi | 5. Roulette Row | Failed to make the dismount to the landing platform. | Team Europe |
Team USA | Kevin Bull | 2. Double Salmon Ladder | Missed the jump to the third rung of the first ladder. | |
Team Japan | Hioki Masashi | 3. Unstable Bridge | The grip gave out at the first plank. |
Heat 2
Team | Name | Result | Notes | Winning Team |
---|---|---|---|---|
Team Europe | Tim Shieff | 3. Unstable Bridge | The grip gave out at the second plank. | Team USA |
Team Japan | Kawaguchi Tomohiro | 5. Roulette Row | Failed to make the dismount to the landing platform. | |
Team USA | Drew Drechsel | Clear (1:34.46) |
Heat 3
Team | Name | Result | Notes | Winning Team |
---|---|---|---|---|
Team USA | Joe Moravsky | Clear (1:23.69) | Team Europe | |
Team Japan | Takahashi Kenji | 2. Double Salmon Ladder | Fell while trying to reach the fifth rung of the first ladder. | |
Team Europe | Sean McColl | Clear (1:19.86) |
Standings After Stage Two
Place | Team | Total Points |
---|---|---|
1st | Team Europe | 5 points |
2nd | Team USA | 4 points |
3rd | Team Japan | 0 points |
Stage Three
Obstacles
① Psycho Chainsaw
② Doorknob Grasper
③ Floating Boards
④ Ultimate Cliffhanger
⑤ Pole Grasper
⑥ Hang Climb
⑦ Area 51
⑧ Flying Bar
Results
Heat 1
Team | Name | Result | Notes | Winning Team |
---|---|---|---|---|
Team Europe | Alexander Mars | 4. Ultimate Cliffhanger | Transition to the final ledge. | Team USA |
Team USA | Ian Dory | 8. Flying Bar | The grip gave out at the fifth cradle. | |
Team Japan | Kawaguchi Tomohiro | 2. Doorknob Grasper | Fell while trying to make the dismount from the fourth doorknob to the landing platform. |
Heat 2
Team | Name | Result | Notes | Winning Team |
---|---|---|---|---|
Team USA | Joe Moravsky | 4. Ultimate Cliffhanger | Transition to the final ledge. | Team Europe |
Team Japan | Matachi Ryo | 7. Area 51 | ||
Team Europe | Stefano Ghisolfi | 8. Flying Bar | Missed the jump to the fourth cradle. |
Heat 3
Team | Name | Result | Notes | Winning Team |
---|---|---|---|---|
Team Japan | Morimoto Yūsuke | Clear (6:29.38) | Team USA | |
Team Europe | Sean McColl | Clear (5:42.25) | ||
Team USA | Isaac Caldiero | Clear (4:28.84) | POM Run of the Night. |
Standings After Stage Three (Final Standings)
Place | Team | Total Points |
---|---|---|
1st | Team USA | 10 points |
2nd | Team Europe | 8 points |
3rd | Team Japan | 0 points |
American Ninja Warrior: USA vs. The World 2 champion: Team USA |