FANDOM


ANW1 Logo

American Ninja Warrior was the first season of Ninja Warrior's international format in the United States, which preceded the 4 previous American Ninja Challenge events and was served as the American qualifiers for SASUKE 23. For this season, Blair Herter served as the host and Alison Haislip served as the co-host. The season was premiered on December 12th, 2009.

Qualifying

In qualifying, competitors would face 6 obstacles and no time limit to complete the course. The 30 fastest competitors who completed the course would advance to semifinal. If less than 30 competitors completed the course, the competitors who got the furthest and fastest round the course would advance to semifinal.

Obstacles

^Quintuple Steps
^Rope Swing
^Barrel Roll
^Spider Wall
^Pipe Slider
^Warped Wall

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course

Results

Number Name Profile Result Notes
1 P.J. Hradilek (28) Personal Trainer Quintuple Steps
2 Dylan Wight (31) Clerk Rope Swing His feet touched the water.
3 Ryoga Vee (29) Entertainer Rope Swing His toe touched the water.
5 Luvelle Mendoza (22) Saleswoman Quintuple Steps
6 Raman Fernandez Construction Worker Quintuple Steps
7 Ginnie Phong (29) Designer Rope Swing
8 Joe Nieves Actor Rope Swing
9 Alexis Tyson Personal Trainer Quintuple Steps
10 Jeff Torres (24) Actor Spider Wall First to clear Rope Swing.
11 Jason Mayhem Miller (28) MMA Fighter Clear (2:55.1) First American to beat the Qualifying Course. 51st place.
12 Lisanna Haskins (26) Coach Pipe Slider
13 Chi-Yoon Chung (38) Film Editor Quintuple Steps
14 Michel Unknown Rope Swing
15 Sue Previti Graphic Designer Rope Swing
16 Trish Knopp (31) Trainer Rope Swing
17 Nicci Palmeri Bodybuilder Quintuple Steps
18 Sean Machado Business Worker Clear (1:51.4) Digest. 50th place.
20 Jeff Metcalf (35) Community Leader Rope Swing
21 Patricia Campbell Minister Quintuple Steps
22 Califf Guzman Stunt Performer Clear (1:29.1) All Cut. 42nd place.
23 Jon Barnes Movie Manager Clear (1:35.1) Digest. 45th place.
24 David Moss (25) “Green Man” Editor Rope Swing
25 Chris DeMarco Teacher Clear (1:51.2) Digest. 49th place.
26 Ivan Kim Unknown Clear (1:36.0) Digest. 47th place.
27 Tra Truong Management Worker Clear (0:59.10) Digest.
28 Brian Smith Dog Walker Rope Swing
29 Adam Truesdell (23) I.T. Consultant Clear (1:25.9) 40th place.
30 Gabriel Cortes (22) Gas Station Employee Clear (0:55.6) Digest.
31 Aaron Leddick (23) Waiter Clear (1:35.0) Digest. 44th place.
32 Sam Reynolds (32) Stuntman Clear (0:52.8) Digest.
33 Jacob Smith (21) Telecommunications Technician Clear (0:48.0) Digest.
35 Chad Morris Firefighter Rope Swing
36 Frank Agzarian Olympic Swimmer Clear (1:42.6) All Cut. 48th place.
37 Billy Cain Insurance Salesman Rope Swing
39 Victor Winters Basketball Player Clear (1:18.4) Digest. 36th place.
40 Michael Uwandi (22) Security Guard Clear (1:21.2) Digest. 38th place.
41 David St. Pierre Lab Technician Clear (1:01.9) Digest. 32nd place.
42 Saira Gouveia Marketing Consultant Quintuple Steps
43 Gabe Nunez (26) Stuntman Clear (0:45.6)
44 Ryan Quiller (29) Systems Engineer Clear (1:06.0) Digest. 33rd place.
45 Matthew Mark NFL Football Player Clear (1:34.7) Digest. 43rd place.
47 Andrew Taber (21) Athlete Clear (0:47.7) Digest.
48 Peter Austin (23) Developer Rope Swing He forgot to grasp the rope, and fell at the beginning platform.
49 Luci Romberg (28) Stuntwoman Pipe Slider
50 Victor Rivera (23) College Student Clear (1:29.0) Digest. 41st place.
51 Levi Meeuwenberg (23) Freerunner Clear (0:38.2)
52 Paul Darnell (27) Freerunner Clear (0:35.7)
53 William Spencer (26) Stuntman Clear (0:33.0) Fastest Qualifying Time in history.
54 Chris Christensen (23) Student Spider Wall
55 Mike Moh (25) Martial Arts Instructor Pipe Slider All Cut.
56 Kevin Zeeff (24) Prop Master Pipe Slider The pipe got off track.
57 Geoff Iida (36) Attorney Clear (0:46.3)
58 Gabriel Cade (31) Bartender Rope Swing
59 Josh Davis Sales Representative Rope Swing
60 Ryan Stratis (26) Military Soldier Clear (1:13.9) 34th place.
61 Brian Kretsch (26) Salesman Clear (1:00.0)
62 San Thach (27) Comedian Warped Wall
63 Andrew Karsen (29) Manager Clear (0:47.1) Digest.
64 Todd Hackenbruck Clear (1:01.1) Digest. 31st place.
65 Elias Worsencroft Clear (0:46.7) Digest.
66 Jim Ounniyom (25) Filmmaker Spider Wall
67 Daniel "Bones" Devane (29) Technician Clear (1:52.0)
68 Unknown Unknown Quintuple Steps
69 Dustin Sims Brother of Brett Sims Spider Wall All Cut. Intentionally front-flipped off of the trampoline into the water.
71 Lorin Ball (23) Gymnastics Coach Pipe Slider All Cut.
72 David Gruner Craftsman Clear (0:44.4) Digest.
73 Shawn Carper (31) Forklift Driver Rope Swing
74 Stephen Volcko (23) Clear (1:20.1) Digest. 37th place.
75 Unknown Unknown Rope Swing
76 Matt Marshall (25) Gym Owner Clear (0:42.5) Digest.
77 Jazon Khazi Freerunner Clear (0:41.2) Digest.
78 Matt Asanuma (22) Student Clear (0:59.16)
79 Dorian Cedars (24) Entrepreneur Clear (0:39.7) Digest.
81 Caine Sinclair (23) Freerunner Clear (0:39.0)
82 Todd White Pastor Clear (1:15.8) Digest. 35th place.
83 Xin Wuku (28) Freerunner/American Gladiator Clear (1:24.7) 39th place.
85 Shane Daniels (23) Controller Clear (0:51.5)
86 Ruselis Perry (32) Martial Artist Clear (0:47.9)
87 Ryan Thompson (24) I.T. Training Specialist Rope Swing
88 Chris Delfin (25) Contractor Clear (0:37.1)
89 Mashashi Oguchi (30) Salesman Rope Swing
90 Joop Katana (28) Programmer Clear (0:59.0)
91 Ryan Cousins (23) Graphic Artist Clear (0:37.8)
92 Rick Huelga (37) Designer Clear (0:58.1)
93 Bryant Powers (23) College Student ^Barrel Roll All Cut.
94 Brett Sims (23) 2-Time Mt. Midoriyama Veteran/Construction Worker Pipe Slider The pipe got off track.
95 Rich King (29) Stuntman Clear (0:35.8)
96 David Campbell (31) Musician Clear (0:35.0)
97 Travis Furlanic (24) Landscaper Clear (0:43.5)
98 Sean Morris (21) Limo Driver Clear (0:45.3)
99 Ryan Brier-Rachall College Student Clear (1:35.8) 46th place.
100 Brian Orosco (26) Freerunner Clear (0:44.1)
Total 100 Attempts 30 Clears

Results of Qualifying

Place Name Profile Result Notes
1st William Spencer Stuntman Clear (0:33.0)
2nd David Campbell Musician Clear (0:35.0)
3rd Paul Darnell Freerunner Clear (0:35.7)
4th Rich King Stuntman Clear (0:35.8)
5th Chris Delfin Contractor Clear (0:37.1)
6th Ryan Cousins Graphic Artist Clear (0:37.8)
7th Levi Meeuwenberg Freerunner Clear (0:38.2)
8th Caine Sinclair Freerunner Clear (0:39.0)
9th Dorian Cedars Entrepreneur Clear (0:39.7) Digest.
10th Jazon Khazi Freerunner Clear (0:41.2) Digest.
11th Matt Marshall Gym Owner Clear (0:42.5) Digest.
12th Travis Furlanic Landscaper Clear (0:43.5) David Campbell's nephew.
13th Brian Orosco Freerunner Clear (0:44.1)
14th David Gruner Craftsman Clear (0:44.4) Digest.
15th Sean Morris Limo Driver Clear (0:45.3)
16th Gabe Nunez Stuntman Clear (0:45.6)
17th Geoff Iida Attorney Clear (0:46.3)
18th Elias Worsencroft Clear (0:46.7) Digest.
19th Andrew Karsen Manager Clear (0:47.1) Digest.
20th Andrew Taber Athlete Clear (0:47.7) Digest.
21st Ruselis Perry Martial Artist Clear (0:47.9)
22nd Jacob Smith Telecommunications Technician Clear (0:48.0) Digest.
23rd Shane Daniels Controller Clear (0:51.5)
24th Sam Reynolds Stuntman Clear (0:52.8) Digest.
25th Gabriel Cortes Gas Station Employee Clear (0:55.6) Digest.
26th Rick Huelga Designer Clear (0:58.1)
27th Joop Katana Programmer Clear (0:59.0)
28th Tra Truong Management Worker Clear (0:59.10) Digest.
29th Matt Asanuma Student Clear (0:59.16)
30th Brian Kretsch Salesman Clear (1:00.0)

Semifinal

In semifinal, competitors would face 9 obstacles (in which the first 6 obstacles were the same as in qualifying) and no time limit to complete the course. The 15 fastest competitors who completed the course would advance to finals. If less than 15 competitors completed the course, the competitors who got the furthest and fastest round the course would advance to finals.

Obstacles

Quintuple Steps
Rope Swing
Barrel Roll
Spider Wall
Pipe Slider
Warped Wall
^Tarzan Swing
^Jumping Bars
^Cargo Climb

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 1st William Spencer Freerunner Clear (1:23.1)
2nd 7th Levi Meeuwenberg Freerunner Clear (1:28.7)
3rd 2nd David Campbell Musician Clear (1:30.7)
4th 15th Sean Morris Limo Driver Clear (1:32.75)
5th 12th Travis Furlanic Landscaper Clear (1:32.78) Digest.
6th 3rd Paul Darnell Freerunner Clear (1:34.8)
7th 4th Rich King Stuntman Clear (1.35.2)
8th 6th Ryan Cousins Graphic Artist Clear (1:36.1) Digest.
9th 23rd Shane Daniels Controller Clear (1:39.2)
10th 8th Caine Sinclair Freerunner Clear (1:41.1)
11th 19th Andrew Karsen Manager Clear (1:41.2)
12th 26th Rick Huelga Designer Clear (1:41.3) Digest.
13th 13th Brian Orosco Freerunner Clear (1:45.9)
14th 17th Geoff Iida Attorney Clear (1:48.1) Digest.
15th 27th Joop Katana Programmer Clear (1:49.0)

Results of Other Semifinalists

Place Name Profile Result Notes
5th Chris Delfin Contractor Tarzan Swing Digest.
9th Dorian Cedars Entrepreneur Warped Wall Digest.
10th Jazon Khazi Freerunner Tarzan Swing Digest.
11th Matt Marshall Gym Owner Clear (1:53.3) Digest. 17th place.
14th David Gruner Craftsman Pipe Slider
16th Gabe Nunez Stuntman Clear (1:50.9) 16th place.
18th Elias Worsencroft Clear (2:34.1) Digest. 22nd place.
20th Andrew Taber Athlete Jumping Bars Digest.
21st Ruselis Perry Martial Artist Jumping Bars
22nd Jacob Smith Telecommunications Technician Clear (1:58.1) Digest. 19th place.
24th Sam Reynolds Stuntman Clear (1:55.5) Digest. 18th place.
25th Gabriel Cortes Gas Station Employee Clear (1:59.4) Digest. 20th place.
28th Tra Truong Management Worker Clear (2:09.6) 21st place.
29th Matt Asanuma Student Jumping Bars
30th Brian Kretsch Salesman Pipe Slider

Finals

Competition Format

The competition worked as followed:

  • Competitors would face 2 training challenges:
    • In the first challenge, competitors must move 10 blocks (arranged in a pyramid structure) from one side to another (50 feet in distance) and arrange those blocks just like at the starting line (the pyramid structure), Competitors were only allowed to bring up to 2 blocks at the time. Also, competitors were strapped to a bungee cord, with a big tire attached at the end of the bungee cord.
    • The second challenge consisted of 3 obstacles. Firstly, competitors must crawl under the cargo net. Secondly, competitors must bring a heavy barrel above their head and walked across 2 logs (if they fell, they must start the obstacle all over again). Thirdly, competitors must run through the tires (if they missed one of the tires or touched the tires with their hand, they must start the obstacle all over again). And finally, competitors must run to the finish line.
  • The finishing time from each challenge would be combined, and the 10 competitors with the fastest overall time would qualify to SASUKE 23.
  • The training challenges were held in a beach area in California and supervised by 2 American Olympians, who had competed in SASUKE before: Paul Anthony Terek and Henry Cejudo.


Results

Place Semifinal Place Name Profile Challenge #1 Time Challenge #2 Time Total Time Notes
1st 13th Brian Orosco Freerunner 1:28.4 0:24.6 1:53.0 Qualify to SASUKE 23.
2nd 2nd Levi Meeuwenberg Freerunner 1:28.5 0:26.0 1:54.5
3rd 5th Travis Furlanic Landscaper 1:31.3 0:27.1 1:58.4
4th 6th Paul Darnell Freerunner 1:37.2 0:26.3 2:03.5
5th 7th Rich King Stuntman 1:42.2 0:25.3 2:07.5
6th 10th Caine Sinclair Freerunner 1:48.5 0:26.1 2:14.6
7th 9th Shane Daniels Controller 1:46.4 0:31.5 2:17.9
8th 14th Geoff Iida Attorney 1:50.9 0:27.8 2:18.7
9th 15th Joop Katana Programmer 2:04.6 0:24.2 2:28.8
10th 12th Rick Huelga Designer 2:01.0 0:28.0 2:29.0
11th 11th Andrew Karsen Manager 2:08.6 0:25.7 2:34.3
12th 8th Ryan Cousins Graphic Artist 2:07.5 0:27 2:34.5
13th 3rd David Campbell Musician 1:59.5 0:40 2:39.5
14th 4th Sean Morris Limo Driver 1:54.6 0:46 2:40.6
15th 1st William Spencer Freerunner 1:35 Withdrew After completing the first challenge, William suffered a heat exhaustion and was brought to the nearest hospital. Although he was then released, since he couldn't continue the competiton, he was disqualified.

Mount Midoriyama (SASUKE 23)

Notes: The obstacles' name used here was based on the name used during G4's broadcast.

Stage One

Obstacles

Twelve Timbers
Curtain Slider
Log Grip
Jumping Spider
Half Pipe Attack
Warped Wall
Slider Jump
⑧ Final Climb (Tarzan Rope + Rope Ladder fusion)

Time limit: 120 seconds.

Results

Number Name Profile Result Notes
Rick Huelga Designer Slider Jump Timed out.
Joop Katana Programmer Slider Jump Timed out.
Geoff Iida Attorney Warped Wall Timed out.
Shane Daniels Controller ⑧ Final Climb Timed out at the Tarzan Rope.
41 Caine Sinclair Freerunner ⑧ Final Climb Timed out at the top of the Rope Ladder.
42 Rich King Stuntman Clear (13.40 seconds left)
43 Paul Darnell Freerunner Half Pipe Attack Foot touched the water while landing.
44 Travis Furlanic Landscaper Jumping Spider
73 Brian Orosco Freerunner Clear (18.65 seconds left)
95 Levi Meeuwenberg Freerunner Clear (29.20 seconds left)

Stage Two

Obstacles

Downhill Jump
Salmon Ladder
Stick Slider
Unstable Bridge
Metal Spin
Wall Lift

Time limit: 70 seconds.

Results

Number Name Profile Result Notes
42 Rich King Stuntman Unstable Bridge Transition to the second plank.
73 Brian Orosco Freerunner Unstable Bridge The grip gave out at the end of the second plank.
95 Levi Meeuwenberg Freerunner Clear (18.1 seconds left)

Stage Three

Obstacles

Arm Rings
Globe Grasp
Devil Steps
Cliff Hanger
Jumping Bars
Ascending Climb
Spider Flip
Final Ring

Results

Number Name Profile Result Notes
95 Levi Meeuwenberg Freerunner Cliff Hanger Fell at the second ledge.

Stage Four

Obstacles

Heavenly Ladder (13 meters)
G-Rope (10 meters)

Time limit: 40 seconds.

Results

Name Profile Result Notes
Stage Not Attempted by American Competitors.

External Links

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.